fot. flickr.com

Sejm zatwierdził wzrost wydatków na obronność Polski

Sejm przyjął ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. To oznacza wzrost wydatków na obronność. W przyszłym roku mają one wynieść co najmniej 2 proc. PKB, a docelowo w 2030 r wzrosnąć do minimum 2,5 proc. PKB.

Głosowanie nad ustawą poprzedziła burzliwa dyskusja. Na zarzuty polityków Platformy Obywatelskiej odpowiedział m.in. wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Przypomniał, że to za czasów PO nie wydano na obronność 12 mld zł, a na kilka miesięcy przed kijowskim majdanem koalicja PO-PSL obcięła wydatki na armię o 3 mld zł.

– To jest myślenie o bezpieczeństwie Państwa Polskiego? Pan mówi o zaliczkach, które nie są realizowane. To nie prawda panie pośle, problemy z realizacją zamówień dotyczą zaliczek, które były zaliczkowane przez rząd Platformy Obywatelskiej. Samolot AJT do dzisiaj nieodebrany, a kto wydał zaliczkę? Platforma Obywatelska. MS Daglezja opóźnione, kto dał zaliczkę? Platforma Obywatelska. W odróżnieniu od tego rzeczywiście, rząd Prawa i Sprawiedliwości zaliczkował umowę na kraby i jakby pan poseł trochę się interesował, dwa tygodnie temu, pierwsze Kraby zostały włączone do Wojska Polskiego. W roku 2016 rząd Prawa i Sprawiedliwości zaliczkował kilkaset milionów na Raki i szanowny panie pośle, dwa miesiące temu, te Raki do polskiej armii trafiły – powiedział Bartosz Kownacki.

Podczas sejmowej debaty poseł Czesław Mroczek z PO mówił, że pod hasłem zwiększania liczebności sił zbrojnych, zwiększane są Wojska Obrony Terytorialnej, a zmniejszana jest liczebność armii zawodowej. Twierdził, że potencjał WOT mogliśmy zobaczyć podczas walki ze skutkami nawałnic w Polsce. Przeciwko temu protestowała poseł Anna Siarkowska z koła Republikanie.

To jest po prostu rzecz nie do pomyślenia, że w sytuacji, kiedy to Platforma Obywatelska blokowała przez cały okres swoich rządów powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej z prawdziwego zdarzenia, i kiedy w rejonie nawałnicy, tak naprawdę WOT nie miały szans do tej pory powstać, państwo politycznie tę sprawę wykorzystujecie i okłamujecie tak naprawdę społeczeństwo, co do tego, że WOT miały obowiązek tam zadziałać. Nie mogły zadziałać, bo jeszcze nie powstały. Więc proszę o minimum uczciwości. WOT w tym regionie jeszcze nie ma. I to za państwa sprawą niestety. Wstyd! – akcentowała Anna Siarkowska.

Ostatecznie ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych została uchwalona.

Jej zapisy wiążą się z ustaleniami państw NATO potwierdzonymi w ubiegłym roku na szczycie w Warszawie oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj