Marszałkowie Sejmu i Senatu udają się na szczyt szefów parlamentów V4 w Budapeszcie

Wzmocnienie współpracy parlamentarnej w Unii Europejskiej to główny temat szczytu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, na którym Polskę reprezentować będą marszałkowie Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski.

Spotkanie odbędzie się w dniach 1-2 marca w ramach węgierskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Jak informuje Kancelaria Sejmu, w rozmowach będą także uczestniczyć przedstawiciele sejmowych komisji, m.in.: zastępca przewodniczącego komisji ds. UE Piotr Apel (Kukiz’15), zastępca przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Małgorzata Gosiewska (Prawo i Sprawiedliwość), przewodniczący komisji gospodarki i rozwoju Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) i zastępca przewodniczącego komisji obrony narodowej Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska).

Kancelaria Sejmu wskazuje, że ważnym punktem wizyty w stolicy Węgier – „o istotnym znaczeniu dla szczególnych relacji polsko-węgierskich” – będzie piątkowa ceremonia wręczenia marszałkowi Sejmu oraz marszałkowi Senatu Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi Węgier.

W kwietniu zeszłego roku w trakcie oficjalnej wizyty w Polsce za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy i przyjaznych stosunków, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover.

Nadane przez prezydenta odznaczenie wręczył mu marszałek Marek Kuchciński podczas uroczystości w Sejmie.

„Przewodniczący Laszlo Kover jest wielkim przyjacielem Polski” – podkreślał wówczas marszałek Sejmu.

Kancelaria Sejmu zwróciła też uwagę, na „szczególny głos poparcia” dla Polski w ostatnim czasie, jakim była uchwała węgierskiego parlamentu o wspieraniu Polski wobec nacisków ze strony UE.

„Głos węgierskiego parlamentu broni nie tylko Polski, ale podstawowych wartości, jakimi winna rządzić się Unia Europejska jako wspólnota suwerennych państw, niezawiśle decydujących o losie swych obywateli. Decyzję Zgromadzenia Narodowego przyjąłem z radością i dumą” – napisał marszałek Marek Kuchciński w liście skierowanym do szefa węgierskiego parlamentu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl