By CrazyPhunk - Own work based on: Visegrad group countries.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2116089

Dobiega końca polska prezydencja w Grupie V4

Prezydencja Polski w Grupie Wyszehradzkiej powoli dobiega końca. Od 1 lipca br. przewodnictwo obejmą Węgry. Dziś w Elblągu odbyło się spotkanie ministrów obrony narodowej państw Grupy V4.

Dyskusja podzielona była na trzy bloki. Pierwszy dotyczył współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

– Przede wszystkim przygotowujemy się do  dyżuru bojowego w ramach Europejskiej Grupy Bojowej w roku 2023. Będzie to trzeci dyżur Grupy Bojowej złożonej z państw tworzących Grupę Wyszehradzką – wskazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1406900591842971650

Podczas dzisiejszego spotkania, w ramach współpracy w Sojuszu NATO,  ministrowie obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji omówili ostatnie posiedzenie liderów państw UE, które w zeszłym tygodniu odbyło się w Brukseli. W Elblągu rozmawiali także o współpracy w ramach UE.

W Krakowie z kolei spotkali się ministrowie ds. gospodarczych Grupy Wyszehradzkiej V4 i Francji. Polskę, jako gospodarz, reprezentował wicepremier Jarosław Gowin. Ministrowie rozmawiali m.in. o tym, w jakim kierunku powinny rozwijać się gospodarki poszczególnych krajów europejskich. Tematem była także transformacja energetyczna oraz wyzwania, przed jakimi stoi sektor  farmaceutyczny  i biotechnologiczny.

– We wszystkich istotnych sprawach mówiliśmy wspólnym głosem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności skrócenia łańcucha dostaw i wzmocnienia potencjału europejskiego przemysłu, prowadzenia wspólnej polityki klimatycznej i rozwoju tego, co jest nazywane otwartą autonomią strategiczną Europy – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji o wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju przemysłu farmaceutycznego.

https://twitter.com/MRPiT_GOV_PL/status/1406960506271850506

TV Trwam News

drukuj