fot. PAP/Mateusz Marek

Bratysława: trwa spotkanie szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej

W Bratysławie trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentuje szef MSZ, prof. Zbigniew Rau.

Podczas spotkania w Bratysławie szefowie dyplomacji Polski, Słowacji, Czech i Węgier omawiają sprawy związane m.in. z agresją Rosji na Ukrainę, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz migracją na terytorium Wspólnoty.

Wśród podejmowanych zagadnień są też kwestie akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz współpracy V4 z NATO – mówił przed wylotem do stolicy Słowacji rzecznik MSZ, Łukasz Jasina.

– Agenda i przewidywalna, i nieprzewidywalna, tzn. te wszystkie rzeczy, które nas wszystkich bardzo mocno interesują: agresja Rosji na Ukrainę, agresja, która ma – poza gigantycznym wpływem na to, co się dzieje w Europie – także duży wpływ na wewnętrzne sprawy Grupy Wyszehradzkiej; sprawy unijne związane z infrastrukturą i z kwestiami ekonomicznymi wewnątrz samej grupy; różnego rodzaju formaty, w których Grupa Wyszehradzka uczestniczy, bo Grupa Wyszehradzka współpracuje przecież z państwami Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej – podkreślał Łukasz Jasina.

Pod koniec listopada na szczycie w Koszycach spotkali się szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Było to pierwsze spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podczas słowackiego przewodnictwa w V4.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl