fot. PAP/CTK

Premier Czech: Podczas szczytu V4 w Pradze będzie mowa o migracji i energetyce

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział, że 27 lutego w Pradze odbędzie się szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), poświęcony m.in. kwestiom migracyjnym i energetyce. Czechy przewodniczą obecnie Grupie, a spotkanie na tym szczeblu nie było zwoływane od kilku miesięcy z uwagi na wybory w Polsce i na Słowacji.

Petr Fiala przyznał, że cztery kraje tworzące V4 nie będą się zgadzać w wielu kwestiach, ale muszą rozmawiać o wielu sprawach. Należą do nich, na przykład, walka z nielegalną migracją i zagadnienia energetyczne.

W styczniu br. czeski premier był sceptyczny co do możliwości spotkania i jego rezultatów. Obecnie, po utworzeniu nowych rządów w Polsce i Słowacji, a także osiągnięciu na początku lutego porozumienia w sprawie unijnych wieloletnich ram finansowych, jest właściwy moment na negocjacje premierów – ocenił Fiala.

Czeski premier zauważył, że kraje tworzące Grupę Wyszehradzką nie zgadzają się w niektórych kwestiach polityki zagranicznej, ale jest wiele rzeczy, o których muszą rozmawiać.

„Pozostaje wiele spraw, w których różnimy się opiniami, ale to nie musi przeszkadzać nam w prowadzeniu dialogu” – podkreślił.

W oficjalnym komunikacie kancelarii czeskiego rządu, dotyczącym zapowiedzianego posiedzenia, jako główne tematy rozmów wymieniono bezpieczeństwo energetyczne, strategiczną agendę UE i zapobieganie nielegalnej migracji.

Na poniedziałek (26 lutego) zaplanowano dwustronne spotkanie premierów Polski i Czech. Fiala z Tuskiem mają omawiać rozszerzenie UE, sytuację na Ukrainie, współpracę regionalną i obronną, a także zagadnienia dotyczące współpracy energetycznej i migracji.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl