Beata Szydło weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Premier Beata Szydło udaje się dziś do Pragi na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Szefowa rządu weźmie udział w debacie poświęconej obecnej sytuacji w Unii Europejskiej.  

Podczas spotkania premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podsumują także czeską prezydencję w V4. W lipcu roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej przejmie Polska.

Polska będzie podejmowała takie działania, które umocnią pozycję Grupy Wyszehradzkiej – zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

– Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, na który udaje się pani premier Beata Szydło, jest związany z zakończeniem prezydencji przez Czechów i przekazaniem je na rzecz Polski. To właśnie Polska 1 lipca będzie przewodniczyć Grupie Wyszehradzkiej i będziemy podejmować wiele działań, mających na celu umocnić pozycję Grupy Wyszehradzkiej na forum europejskim. Nasze działania będą zmierzały do tego, aby Grupa Wyszehradzka w sposób spójny, zintegrowany broniła swoich własnych interesów, umacniała swoją pozycję na arenie międzynarodowej i podejmowała wspólne, spójne działania w ramach polityki azylowej i energetycznej, a także gospodarczej w Unii Europejskiej – podkreślił Rafał Bochenek.

Premierzy Polski i Czech podczas kwietniowych konsultacji międzyrządowych rozmawiali m.in. o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej.

Premier deklarowała, że ze strony polskiej „jest pełna otwartość na realizację i podjęcie tych tematów, które zostały rozpoczęte przez prezydencję czeską w Grupie Wyszehradzkiej”.

Dodała, że przewodnictwo Polski w V4 zbiegnie się z prezydencją Słowacji w Unii Europejskiej i będzie to dobry moment, by pokazywać wspólne projekty Europy Środkowo-Wschodniej i budować dla nich dobry klimat w Unii.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl