fot. senat.gov.pl

Senatorowie m.in. o noweli zamówień publicznych i prawie pracy

Senat na rozpoczętym dziś dwudniowym posiedzeniu zajmuje się nowelizacją prawa o zamówieniach publicznych oraz zmianami w prawie pracy. Parlamentarzyści podejmą również prace nad ustawą o dokończeniu budowy zbiornika Świnna Poręba w Małopolsce.

Planowane jest też wysłuchanie sprawozdania z ostatnich miesięcy prac Rady Dialogu Społecznego.

Nowelizacje Kodeksu pracy, które wejdą pod obrady, dotyczą ochrony praw pracowniczych kobiet ciężarnych oraz karmiących. Poza tym dotyczą obowiązku pisemnego zawarcia umowy o pracę lub pisemnego potwierdzenia warunków pracy przed jej podjęciem.

Senator Stanisław Kogut z senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej podkreśla, że konieczna jest walka z tzw. umowami śmieciowymi.

– Jest odpowiedź na postulaty społeczne. To, co się działo do tej pory – często widzieliśmy, co robiły ugrupowania liberalne PO i PSL, że praktycznie wszystkich ludzi zatrudniali nie wiadomo na jakie umowy, na umowy śmieciowe. Przecież nie liczyły im się okresy składkowe do emerytury, nie liczyło im się nic. Ja cieszę się, że mój rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął się zdecydowanych działań, zwłaszcza pani premier Beata Szydło – żeby każdy pracownik był zatrudniony na umowę o pracę – mówi senator.

Na posiedzeniu senatorowie podejmą ponadto uchwałę okolicznościową z okazji 60. rocznicy „poznańskiego czerwca”. Możliwe, że wyższa izba parlamentu zajmie się również nowelizacją ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii oraz zmianami w Prawie łowieckim.

RIRM

drukuj