fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Senat zagłosuje dziś nad wyborem RPO

Senat będzie dziś głosował nad wyborem Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. To piąta próba powołania następcy Adama Bodnara.

Senator niezależna otrzymała już poparcie Sejmu. Aby mogła objąć stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, potrzebuje pozytywnej decyzji wyższej izby parlamentu.

Kandydaturę Lidii Staroń wysunęło Prawo i Sprawiedliwość. Podczas dzisiejszego głosowania w jej sprawie w senackim klubie partii rządzącej ma obowiązywać dyscyplina.

Zgodnie z nią ma się zachować m.in. senator Jan Maria Jackowski. Polityk wskazując na zalety kandydatki, mówi też o konsekwencjach, jakie idą za zwolnieniem przez nią funkcji senatora.

– Jest osobą zaangażowaną w sprawy społeczne. Natomiast mankamentem jest brak gruntownego przygotowania prawniczego. Pamiętajmy jednak, że Biuro RPO to ponad 200 osób, w tym prawnicy. Gdyby senator Lidia Staroń została wybrana na urząd RPO, to otwierałoby dyskusję o obsadzeniu po niej mandatu do Senatu z okręgu olsztyńskiego. Opozycja mogłaby tam liczyć na sukces – zauważa senator Jan Maria Jackowski.

W mediach już pojawiają się nazwiska m.in. Romana Giertycha, którego kandydaturę opozycja mogłaby wystawić w ewentualnych wyborach uzupełniających do Senatu.

Obecny wybór RPO jest konieczny, bo w ub.r. upłynęła 5-letnia kadencja Adama Bodnara. W połowie lipca moc stracą przepisy, które zezwalają mu pełnić funkcję Rzecznika do momentu wyboru następcy.

RIRM

drukuj