fot. PAP/Marcin Obara

Trwają negocjacje ws. CZD

Mamy wspólne zadanie doprowadzenia do ponownego funkcjonowania Centrum Zdrowia Dziecka – powiedział w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Trwa kolejna tura negocjacji między strajkującymi a dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka.

Szef resortu zdrowia przedstawił aktualną sytuację w CZD oraz szczegółowe kalendarium negocjacji między strajkującymi a dyrekcją szpitala. Zaznaczył, że sytuacja jest naprawdę trudna i bez względu na to, co do niej doprowadziło, niezbędna jest mobilizacja wszystkich sił politycznych.

Konstanty Radziwiłł wyjaśniał, że decyzja o ograniczeniu działania CZD wynikała z „zabezpieczenia” personelu na tych oddziałach, gdzie dzieci są i potrzebują pomocy.

Zapewnił, że w każdej chwili te decyzje mogą być odwołane i odwieszenie tych oddziałów „jest możliwe praktycznie z chwili na chwilę”.

Minister Konstanty Radziwiłł zaapelował o maksimum powściągliwości w wypowiadaniu się na temat CZD.

– W tej chwili sprawa rozwiązania tego konfliktu rzeczywiście wisi na włosku, i chciałbym prosić wszystkich o maksimum delikatności, życzliwości dla tych, którzy naprawdę są o krok od dogadania się. Sprawy są – można powiedzieć na dzisiaj – jak zresztą od długiego czasu, po stronie pań pielęgniarek, które, wydaje się, że są na dzisiaj skłonne do podpisania porozumienia. My staramy się wspierać możliwość porozumienia, dbamy o finanse CZD, ale przede wszystkim pierwszą sprawą, o którą się toczymy, jest bezpieczeństwo tych wszystkich najbardziej chorych dzieci, które były albo są leczone w CZD. Chciałbym zameldować państwu: dzieci są bezpieczne – powiedział minister.

We wtorek nie udało się dojść do kompromisu, choć w poniedziałek mówiono o wspólnym projekcie porozumienia.

RIRM

drukuj