fot. pixabay.com

Belgia: rząd rozważa dalsze przedłużenie działania części reaktorów jądrowych

Rząd Belgii rozważa dalsze przedłużenie działania w kraju części reaktorów w elektrowniach jądrowych. Takie propozycje mają znaleźć się w raporcie rządu federalnego, który ma zostać ujawniony w środę – podała agencja Belga.

W październiku premier Alexander De Croo polecił belgijskim operatorom sieci Elia (energia elektryczna) i Fluxys (gaz) sporządzenie specjalnego raportu w celu przeanalizowania bezpieczeństwa dostaw energii tej zimy i w kolejnych latach do 2030 roku.

Dokumenty, jak wskazuje Belga, mają wskazywać na ryzyko niedoborów dostaw energii zimą 2025 roku i zasugerować przedłużenie działania reaktorów jądrowych po 2025 roku.

Rząd negocjuje obecnie z operatorem Engie przedłużenie działania reaktorów Doel 4 i Tihange 3. Reaktor jądrowy Tihange 2 będzie produkował energię elektryczną tylko do północy 31 stycznia 2023 roku. Po wcześniejszym zamknięciu Doel 3, 23 września, i przyszłym zamknięciu Tihange 2, Belgia będzie miała tylko pięć reaktorów jądrowych.

Pozostawienie w stanie czynnym dwóch reaktorów jądrowych jeszcze przez kilka miesięcy w latach 2025-2026 powinno zapobiec ewentualnym zakłóceniom w dostawach energii elektrycznej – podkreśla belgijska gazeta „De Standaard”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl