fot. pixabay.com

Lubuskie: Park Narodowy „Ujście Warty” zachęca do udziału w „Akcji Karmnik”

Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” (Lubuskie) zapraszają do udziału w kolejnej edycji „Akcji Karmnik” – ogólnopolskiego projektu, którego głównym celem jest zaobrączkowanie w okresie zimowym jak największej liczby ptaków oraz edukacja ekologiczna.

Spotkania będą się odbywały co dwa tygodnie do końca lutego przyszłego roku przy karmniku w siedzibie dyrekcji Parku w Chyrzynie niedaleko Kostrzyna nad Odrą. Pierwsze odbyło się w niedzielę, 4 grudnia br.

„Uczestnicy spotkania mogą zobaczyć, jak wygląda praca obrączkarza, dowiedzieć się, po co się obrączkuje ptaki i jak rozpoznać poszczególne gatunki. Mówimy im także, w jaki sposób odpowiedzialnie dokarmiać ptaki zimą i wraz z naszymi gośćmi wykonujemy tzw. tłuszczowe kule, które można zabrać do własnego karmnika” – powiedziała Aleksandra Derlicka z Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Niedzielne spotkania przy karmniku rozpoczynają się o godz. 08.00 i trwają około pięciu godzin. Nie trzeba się na nie zapisywać, a dołączyć i odłączyć się można w dowolnym momencie. Najlepiej jednak być jak najwcześniej, gdyż najwięcej ptaków przylatuje do karmnika wcześnie rano i wówczas jest największa szansa, by złapać je w delikatną siatkę i zaobrączkować.

Organizatorzy przypominają, by nie zapomnieć o ciepłym ubiorze, gdyż cała akcja odbywa się na zewnątrz.

Informacja o każdym zaobrączkowanym ptaku trafi do Centrali Obrączkowania Ptaków w Polsce, gdzie będzie można później śledzić jego historię. Jest ona tworzona dzięki pracy ornitologów czy miłośników przyrody, którzy odczyty z obrączek przesyłają do bazy danych drogą internetową za pośrednictwem specjalnego formularza. W nim zapisane jest m.in. to, gdzie i kiedy ptak był widziany.

Dzięki tej ewidencji dzikich ptaków ornitolodzy wiedzą, które gatunki odlatują od nas na zimę, którędy przebiegają trasy ich wędrówek, a nawet jak szybko mogą się przemieszczać.

Park Narodowy „Ujście Wary” ze swoimi rozlewiskami i łąkami to znaczące w tej części Europy miejsce dla ptaków – nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach – w czasie pierzowiska oraz migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl