fot. PAP/Grzegorz Momot

W woj. lubuskim Rafał Trzaskowski przed Andrzejem Dudą

W drugiej turze wyborów prezydenckich w woj. lubuskim wygrał Rafał Trzaskowski uzyskując 59,80 proc. głosów. Andrzej Duda zgromadził 40,20 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła 64,95 proc. – wynika z danych ze wszystkich obwodów głosowania w regionie, które przedstawiono na stronie PKW.

W ujęciu powiatów i miast na prawach powiatu w regionie najwyższe poparcie Rafał Trzaskowski uzyskał w Zielonej Górze, gdzie miał 68,93 proc. głosów. Andrzej Duda osiągnął lepszy wynik od niego jedynie w pow. wschowskim gromadząc tam 53,11 proc. W pozostałych lubuskich powiatach wygrywał Rafał Trzaskowski.

W skali regionu najwyższa frekwencja – 73,22 proc. była w gminie Kłodawa, a najniższa – 55,10 proc. była w gminie miejskiej Gozdnica.

28 czerwca br., w pierwszej turze wyborów prezydenckich w woj. lubuskim najwyższe poparcie uzyskał Rafał Trzaskowski – 36,94 proc., przed Andrzejem Dudą – 34,19 proc. Frekwencja osiągnęła 61,41 proc.

W stolicach regionu – miastach na prawach powiatu – przewaga Rafała Trzaskowskiego nad urzędującym prezydentem była największa. W Gorzowie zdobył on 42,63 proc. głosów, a Andrzej Duda – 31,15 proc. W Zielonej Górze kandydat KO miał 45,78 proc., a urzędujący prezydent – 25,98 proc.

Z kolei w pierwszej turze Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego w ośmiu z 12 lubuskich powiatów. Najwyższe poparcie miał w pow. wschowskim – 47,20 proc., przy 27,24 proc. Rafała Trzaskowskiego.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r., ich drugą turę w woj. lubuskim wygrał Bronisław Komorowski – 60,16 proc., a Andrzej Duda, który został po niej prezydentem uzyskał 39,84 proc. Frekwencja w regionie wyniosła wówczas 49,41 proc.

Woj. lubuskie jest podzielone na dwa okręgi wyborcze – nr 12 i 13. Pierwszy, z siedzibą okręgowej komisji w Gorzowie Wlkp., obejmuje powiaty: gorzowski, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński i miasto na prawach powiatu Gorzów Wielkopolski; drugi, z siedzibą komisji w Zielonej Górze, obejmuje: powiaty: krośnieński, nowosolski, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski i miasto na prawach powiatu Zielona Góra.

PAP

drukuj