fot. PAP/Leszek Szymañski

Politolog K. Kaźmierczak: Przegrane wybory prezydenckie nie odbiją się negatywnie na PO

Politolog Karol Kaźmierczak ocenia, że przegrane wybory prezydenckie nie nadwyrężą pozycji Platformy Obywatelskiej. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zdobył kilkaset tysięcy głosów mniej od urzędującego prezydenta. W efekcie to Andrzej Duda zwyciężył.

Zdaniem politologa taka sytuacja nie odbije się negatywnie na największej partii opozycyjnej.

– Te wybory raczej nie nadwyrężą pozycji Platformy Obywatelskiej, bo trzeba zauważyć, że Rafał Trzaskowski otrzymał dobry wynik – to była minimalna przegrana. Wybory te wbrew wynikowi wyborów parlamentarnych, wynikowi Konfederacji, Lewicy i PSL, umocniły polaryzację między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością. Wydaje się, że Platforma Obywatelska, o ile jej liderzy będą podejmować słuszne decyzje, ma szansę dalej tę polaryzację podtrzymywać – wskazał Karol Kaźmierczak.

Przyszłość Rafała Trzaskowskiego pozostaje na razie pod znakiem zapytania.  Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział, że politycy jego formacji będą namawiali Trzaskowskiego, by nie wracał do warszawskiego ratusza na cały etat, ale poświęcił też część swojego życia na arenę ogólnopolską. Zaznaczył, że Rafał Trzaskowski sam zdecyduje o swojej przyszłej aktywności.

RIRM

drukuj