fot. wikipedia.org

R. Terlecki: zespół PO ds. katastrofy to zasłona dymna dla kłamstw tej partii

Na konferencji w Sejmie wicemarszałek Ryszard Terlecki odniósł się do pierwszego posiedzenia parlamentarnego zespołu Platformy Obywatelskiej, który rzekomo ma mówić prawdę o przyczynach narodowej tragedii. Zespół PO ws. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata – powiedział polityk.

Dziś szef PO Grzegorz Schetyna krytykował działania szefa MON-u Antoniego Macierewicza oraz powołanej przez niego podkomisji.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki podkreślił, że jest to smutny kabaret polityczny Platformy, która przez tyle lat mimo możliwości nie wyjaśniła przyczyn tragedii. To lęk przed odpowiedzialnością – dodał.

To jest próba przekonania opinii publicznej, iż teraz właśnie nadszedł czas, że Platforma, która miała instrumenty do tego, aby katastrofę i jej przyczyny zbadać, zabierze się do pracy i wszystko wyjaśni. Teraz jest za późno. Mieli na to czas, możliwości. Nie zrobili nic dobrego, a wiele złego – zaznaczył Ryszard Terlecki.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości poseł Beata Mazurek wymieniła szereg pytań, na które Platforma Obywatelska powinna odpowiedzieć ws. katastrofy smoleńskiej.

Dlaczego katastrofa została wyjaśniana przez konwencję chicagowską, która wyraźnie faworyzuje Rosjan, a nie porozumienie polsko-rosyjskie z 1993 roku? Jak Platforma odniesie się do kłamliwych słów Ewy Kopacz, która mówiła o tym, że sekcje zwłok są wykonywane przy obecności polskich lekarzy, a ziemia przekopana jest metr w głąb? Dlaczego wycofano notę ambasadora Marciniaka w sprawie eksterytorialności terenu, nad którym doszło do katastrofy smoleńskiej? Dlaczego deputowani PO w Radzie Europy głosowali przeciwko zwrotowi wraku do Polski – wskazała Beata Mazurek.

Zespołem PO kieruje poseł Marcin Kierwiński, a w jego skład weszli ponadto: m.in. były wiceszef MON Czesław Mroczek, Krzysztof Brejza, Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, czy Paweł Suski.

Do prac zespołu zostali zaproszeni eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, którzy za rządów PO-PSL mieli badać narodową tragedię.

RIRM

drukuj