fot. PAP/Jakub Kamiński

Konferencja MR: „Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki”

W Ministerstwie Rozwoju trwa konferencja pt. „Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki”. W spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceszef resortu energii Michał Kurtyka oraz przedstawiciele pracodawców i przedsiębiorców.

Dyskusja dotyczy istotnych kwestii dotyczących polskiej motoryzacji oraz kierunków w jakich ta branża ma się rozwijać w przyszłości.

Debata toczy się w trzech blokach poświęconych elektromobilności, edukacji na potrzeby rynku motoryzacyjnego oraz innowacyjności.

W swoim wystąpieniu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rozwój polskiego przemysłu motoryzacyjnego ma się przyczynić do wyjścia Polski z tzw. pułapek rozwojowych.

– Chcemy te pułapki rozwojowe, w których się znaleźliśmy, przekroczyć. Chcemy szukać produktów, w sprzedaży których marża będzie rosła i będzie coraz wyższa. Chcemy poszukać takich produktów, które staną się składową częścią marki polskiej. Dzisiaj chyba nikt nie kwestionuje, że droga, którą wybraliśmy i którą chcemy wspierać, jest właściwa, ale motoryzacja to oczywiście nie tylko eko-, to nie tylko elektromobilność, gdyż ciągle jeszcze bardzo długo musimy pracować nad technologiami, spokojnie pracując w jednym i w drugim obszarze. Mamy nadzieję, że zarówno ten konwencjonalny sektor, jak i ta branża przyszłości sprawi, że Polska stanie się na mapie rozwoju istotnym elementem i to będzie rzeczywiście nasz wkład w rozwój globalnego przemysłu – powiedziała Jadwiga Emilewicz.  

W związku z konferencją na parkingu przed gmachem ministerstwa odbywa się również wystawa pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych zorganizowana przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

We wrześniu resort energii przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności, który zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego.

RIRM

drukuj