Tuczno: ostatni dzień międzynarodowej konferencji dot. utylizacji odpadów

W Tucznie zakończy się dziś międzynarodowa konferencja poświęcona utylizacji odpadów. Spotkanie w ośrodku smolarnia odbywa się pod hasłem ,,Gospodarka w obiegu zamkniętym – szansa na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych”.

W konferencji biorą udział przedstawiciele KE, a także 5 państw UE m.in. Austrii, Belgii i Estonii. Eksperci rozmawiają nad problemem odpadów żywnościowych, który jest dziś w sposób szczególny widoczny na zachodzie Europy.

Minister Środowiska Jan Szyszko podkreśla, że w Unii Europejskiej forsowana jest koncepcja układu zamkniętego, która ma ograniczyć produkcję odpadów. Profesor zawraca uwagę, że może ona stanowić wielką szansę dla polskiej wsi.

– W tym układzie okazuje się, że ta koncepcja, która powstaje w tej chwili w UE, może być pewnym stymulatorem dla utrzymania polskiej wsi i rozwoju terenów wiejskich. Dlaczego? Bo przecież, jak czytamy w tej chwili w założeniach do dyrektyw unijnych, zaczyna się mówić o tym, żeby nie marnować żywności, żeby ta żywność była produkowana w jak najlepszej jakości i żeby mogła być długo przechowywana po to, żeby miała tą świeżość, żeby można było ją konsumować przez dłuższy okres czasu – mówi prof. Jan Szyszko.

Konferencja jest zorganizowana przez resorty środowiska i rozwoju przy współpracy  m.in. WSKSiM w Toruniu oraz Polskich Lasów Państwowych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda,  patronat medialny Radio Maryja, TV Trwam i Nasz Dziennik.

 

RIRM

drukuj