fot. Monika Bilska

Rządowy projekt o wsparciu służb mundurowych rozpatrzy podkomisja

Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych zajmuje się rządowym projektem dotyczącym wsparcia dla służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Rządowy projekt ustawy o wsparciu służb mundurowych rozpatrzy powołana we wtorek podkomisja. 

Propozycja zakłada m.in. wprowadzeniu dodatków przedemerytalnych. Ma to pozwolić na ustabilizowanie stanu kadrowego polskiej Policji, gdzie liczba wakatów jest wciąż wysoka. Projekt wprowadza m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury zdecydowaliby się pozostać w formacji.

Dodatek pierwszego stopnia w wysokości 1,5 tys. zł brutto przysługiwałby funkcjonariuszom, którzy ukończyli 25 lat służby. Natomiast dodatek drugiego stopnia  w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymaliby funkcjonariusze po 28,5 latach służby. Mieliby je otrzymać najlepsi funkcjonariusze, z rekomendacją przełożonych. O szczegółach mówi wiceszef sejmowej komisji administracji poseł Edward Siarka.

– Próbujemy rozwiązać kilka kwestii, które są od lat w tym środowisku omawiane mianowicie, kwestie dodatkowych uposażeń wynikających z długotrwałych akcji. W przypadku Staży Pożarnej jest to istotne, kiedy mamy sytuację powodziową i strażacy są na długich wyjazdach, czy długotrwających akcjach i trzeba rozwiązać problem wyżywienia – powiedział Edward Siarka. 

Projekt przewiduje również realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku. Trybunał orzekł wtedy, że jeden z art. Ustawy o Policji w zakresie, w jakim ustala wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy, jest sprzeczny z konstytucją – traktuje policjantów nierówno w stosunku do innych służb. W projektowanej regulacji kwestia ta zostanie ujednolicona.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj