fot. twitter.com/RadioWarszawa

Służby mundurowe rozpoczynają strajk włoski

Służby mundurowe rozpoczynają strajk włoski. Możemy spodziewać się m.in. drobiazgowych kontroli na granicach. O przejściu w kolejną fazę protestu poinformowała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

W strajku uczestniczą: policja, straż pożarna, Straż Graniczna, Służba Celna i Służba Więzienna. Federacja zwróci się także do premiera Mateusza Morawieckiego o wyznaczenie spotkania.

Jeżeli strajk nie przyniesie skutków, we wrześniu planujemy dużą manifestację służb mundurowych w Warszawie – poinformował podinsp. Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów.

– Będziemy zachęcali wszystkich funkcjonariuszy, aby szczegółowo realizowali zalecenia, polecenia, rozkazy i inne wytyczne kierowane do nich przez przełożonych. Wiemy, że tych przepisów jest tak dużo, że skrupulatne ich wykonywanie pokaże trudności, z jakimi borykają się służby w zakresie tych zadań. Będzie to też elementem potwierdzającym, że te służby wymagają wsparcia, szczególnie kadrowego, bo np. Policji brakuje w tej chwili ponad 6 tys. funkcjonariuszy. Obowiązki, o których przed chwilą mówiłem, muszą realizować ci policjanci, którzy są w służbie. Jest to bardzo poważny problem. Będziemy te działania prowadzili do skutku – powiedział podinsp. Andrzej Szary.

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Niespełna tydzień później dołączyły do nich kolejne służby. Policjanci zgłosili postulat podwyżki w wys. 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego oraz odmrożenia waloryzacji pensji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniało wielokrotnie że resort jest otwarty na rozmowy ze związkowcami. Minister Joachim Brudziński zapewniał także, że „wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy”.

RIRM

drukuj