Prezydent Duda: Jestem w Australii, by rozwijać współpracę gospodarczą i spotkać się z rodakami

Są dwa powody mojej wizyty w Australii – powiedział dziś w Melbourne prezydent Andrzej Duda. Wskazał na chęć spotkania z rodakami w krajach, gdzie są ich większe skupiska oraz ambicje, by rozwijać międzynarodową współpracę Polski, głównie gospodarczą.

„Moim wielkim marzeniem było w roku 100-lecia odzyskania niepodległości spotkać się z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska we wszystkich zakątkach świata” – mówił prezydent podczas dzisiejszego spotkania w Melbourne z gubernator stanu Wiktoria Lindą Dessau z okazji stulecia polskiej niepodległości.

Przypomniał, że w maju przebywał z wizytą w Chicago, gdzie mieszka blisko milion Polaków, a teraz odwiedza Melbourne, Canberrę i Sydney.

Andrzej Duda wskazał też drugi powód swojej wizyty w Australii „związany z dynamicznym rozwojem Polski”.

„Mamy wielkie ambicje, żeby rozwijać naszą współpracę międzynarodową, przede wszystkim gospodarczą. Chcemy namawiać polskich przedsiębiorców do inwestowania poza granicami i zapraszać aktywnie inwestorów spoza granic” – podkreślił.

Zaznaczył też, że oficjalna wizyta prezydenta RP odbywa się w Australii po raz pierwszy.

„Uważam i uważamy, mówię o moich koleżankach i kolegach z polskiego rządu, że jest już czas na to, żebyśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat. Nie musimy się ograniczać do Europy” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że jest pierwszym prezydentem kraju Unii Europejskiej, który przyjeżdża do Australii tuż po rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią.

„Dlatego właśnie spotkam się z przedsiębiorcami australijskimi, którzy inwestują w Polsce i chcą inwestować w Polsce. Dlatego wezmę udział w polsko-australijskim forum energetycznym i dlatego będę uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney” – wyjaśnił prezydent.

Zaznaczył, że Polska chce być obecna w Australii nie tylko poprzez Polonię, ale także „poprzez aktywną obecność polskiego państwa” w tym kraju.

„Polska rozwija się dynamicznie, goni Europę Zachodnią i świat zachodni i coraz bardziej się do niego zbliża, z roku na rok” – mówił.

Podziękował Polonii za to, że są „uczciwymi, rzetelnymi i lojalnymi obywatelami Australii” i w ten sposób wystawiają dobre świadectwo o Polsce, a także za to, że „w Australii, tyle tysięcy kilometrów od Polski, realizując się (…) i swoje ambicje, wystawiają Polsce tak doskonałą opinię”.

„W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości życzę pani gubernator, Australii, moim rodakom tutaj mieszkającym i wszystkim Australijczykom wszelkiego powodzenia i tak doskonałego rozwoju, jak do tej pory. A sobie i Polsce życzę, żebyście państwo wrócili” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też gubernator Linda Dessau za serdeczne przyjęcie w Government House, „jednym z najważniejszych, najpiękniejszych i najstarszych” budynków w Melbourne. Jak mówił, gubernator zaoferowała też, by Government House stał się rezydencją polskiej pary prezydenckiej na czas jej pobytu w tym mieście.

Andrzej Duda wręczył też odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym w działalności polonijnej.

„Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej w Australii” Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: przewodniczący rady ustawodawczej parlamentu stanu Wiktoria Bruce Atkinson oraz minister federalny ds. obywateli i wielokulturowości Alan Tudge. Ponadto Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została deputowana parlamentu stanu Wiktoria Natalie Suleyman.

Gubernator Linda Dessau podkreśliła, że stan Wiktoria jest stanem wielokulturowym, w którym mieszkają ludzie z ponad 200 różnych krajów.

„Ponad jedna czwarta z nas urodziła się za granicą a prawie połowa posiada przynajmniej jednego rodzica urodzonego za granicą, sama jestem jedną z tych osób” – mówiła.

Wyjaśniała, że jej nieżyjący już ojciec urodził się w Polsce „dokładnie w momencie, gdy Polska odzyskała niepodległość”.

„Do Australii przybył jako młody chłopiec ponad 90 lat temu, a fakt ten podkreśla mój osobisty związek z dzisiejszą uroczystością” – dodała.

Jak mówiła, od czasu odzyskania niepodległości Polska dała światu kilkoro noblistów i papieża, a także „stworzyła silną, dynamiczną gospodarkę w ramach UE”. Zaznaczyła, że obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości są okazją do podkreślenia więzów między naszymi krajami. Zaznaczyła, że obecnie w Australii żyje około 180 tys. osób z polskimi korzeniami, a ponad 56 tys. z nich – właśnie w stanie Wiktoria.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl