fot. PAP/EPA

Największy związek zawodowy w Izraelu ogłosił strajk generalny; demonstranci znów przed parlamentem

Przewodniczący Histadrut, największej izraelskiej federacji związków zawodowych, Arnon Bar-Dawid zapowiedział dziś strajk generalny przeciwko wprowadzanej przez prawicowy rząd reformie sądownictwa. Rano przed parlamentem ponownie zebrali się demonstranci, a w ramach protestów wstrzymane zostały odloty z lotniska Ben Guriona.

W Knessecie opozycyjni posłowie zaatakowali Simchę Rothmana, przewodniczącego komisji, która procedowała projekt ustawy, okrzykami „Hańba! Hańba!” i ostrzeżeniami, że może ona doprowadzić do zniszczenia Izraela.

„To jest wrogie przejęcie państwa Izrael. Nie potrzeba Hamasu, nie potrzeba Hezbollahu” – powiedział jeden z posłów do Simcha Rothmana.

Jednocześnie skrajnie prawicowy koalicjant, Itamar Ben-Gewir napisał w mediach społecznościowych, że rząd musi kontynuować reformę i nie może „poddać się anarchii”.

Protesty nabrały nowego impetu kiedy premier zdymisjonował ministra obrony Joava Galanta, który publicznie krytykował plany premiera Benjamina Netanjahu i nawoływał do rozmowy z ugrupowaniami przeciwnymi wprowadzaniu zmian.

Przywódca opozycji Jair Lapid wezwał rządzących do rozpoczęcia „narodowego dialogu”.

„Wzywam Netanjahu – odwołajcie dymisję Joava Galanta. Państwo Izrael nie może pozwolić sobie na zmianę ministra obrony w obliczu zagrożeń na wszystkich frontach” – powiedział Jair Lapid w przemówieniu do narodu, zrelacjonowanym przez izraelską telewizję I24news.

„Wzywam koalicję, pójdźmy do prezydenta, rozpocznijmy narodowy dialog, który doprowadzi do opartej na Deklaracji Niepodległości konstytucji i kraju, w którym wszyscy żyjemy razem z miłością i wzajemnym szacunkiem” – dodał.

Wcześniej, w nocy z niedzieli na poniedziałek o wstrzymanie reformy „w imię dobra Izraela, w imię odpowiedzialności” apelował prezydent Izaak Herzog.

Jeżeli ustawy zostaną przyjęte, rządząca nacjonalistyczno-religijna koalicja uzyska większą kontrolę nad mianowaniem sędziów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl