T. Rzymkowski dla „ND”: Deklaracja premierów Polski i Izraela to „notka prasowa”. Powinni nadać jej rangę umowy międzynarodowej

„Notatka prasowa podpisana przez premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu nie stanowi jakiejkolwiek wartości. Jest wyłącznie notatką prasową, niczym więcej” – ocenił w wywiadzie dla dzisiejszego „Naszego Dziennika” poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Pod koniec czerwca premier Polski Mateusz Morawiecki oraz szef rządu Izraela Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację, która mówi m.in. o antypolonizmie i potępia używanie sformułowania „polskie obozy śmierci” [czytaj więcej].

Deklaracja, która została opublikowana m.in. w kilku izraelskich gazetach jako ogłoszenie płatne, spotkała się ze sprzeciwem ze strony izraelskiej, w tym ze strony instytutu Yad Vashem. Jak wskazał poseł Tomasz Rzymkowski, „to są wewnętrzne rozgrywki państwa Izrael”.

„Minister edukacji i diaspory Izraela Naftali Bennett nazwał deklarację kłamstwem historycznym. Z kolei Yaakov Nagel, zaufany współpracownik premiera Beniamina Netanjahu mówił, że Polska wycofała się z ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z podkulonym ogonem. Izrael prowadzi swoją politykę wewnętrzną i zewnętrzną, a więc tego typu wrzutki będą się pojawiać. Ale to jest tylko kolejny dowód na to, że notatka prasowa podpisana przez premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu nie stanowi jakiejkolwiek wartości. Jest wyłącznie notatką prasową, niczym więcej” – powiedział polityk „Naszemu Dziennikowi”.

Poseł Kukiz’15 na pytanie o to, czy uważa podpisanie deklaracji za błąd, odpowiedział, że „nie nazwałby tego w ten sposób” i podkreślił, że takiemu wydarzeniu „powinno się nadać większą rangę”.

– Jeżeli obaj szefowie rządów chcieli walczyć o prawdę historyczną, to powinni nadać tej deklaracji rangę umowy międzynarodowej, w ostateczności umowy międzyrządowej. W tym momencie mamy deklarację dwóch premierów, która nie znaczy nic, bo nie jest oficjalnym stanowiskiem. A więc zwykła notatka prasowa – zauważył poseł Tomasz Rzymkowski.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl