PAP/Leszek Szymański

Premier Czech z wizytą w Polsce

Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla Polski i Czech – to główny temat rozmów szefów polskiego i czeskiego rządu, którzy spotkali się w piątek w Warszawie. Kryzys uchodźczy oraz uniezależnienie się naszych krajów od dostaw surowców z Rosji to nasze wspólne priorytetowe wyzwania – mówili Mateusz Morawiecki i Peter Fiala.

W piątek w KPRM odbyło się spotkanie szefów polskiego i czeskiego rządu. Podczas wspólnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapewniał, że „mamy do czynienia z bardzo wieloma jednocześnie wyzwaniami, kryzysami, które w podobny sposób dotyczą naszych krajów”.

https://twitter.com/PremierRP/status/1519992434570182657?cxt=HHwWgoCyvZzEjJgqAAAA

Mateusz Morawiecki przyznał, że doskonale zdajemy sobie sprawę, „jak szeroki wpływ ma wojna na funkcjonowanie w naszych krajach”.

„Po pierwsze jest to wpływ poprzez uchodźców wojennych” – mówił i przypomniał, że wielu uchodźców jest zarówno w Polsce, jak i w Czechach.

Ustaliliśmy z panem premierem wspólne wystąpienie do Brukseli, wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków, nie takiego przesuwania z jednej szuflady do drugiej, tylko nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych – poinformował premier RP i dodał, że „tę naszą inicjatywę wspólnie wkrótce przedstawimy”.

Wyjaśnił również, że rozmawiał z premierem Czech o kwestiach związanych z sankcjami, a także o współpracy w zakresie różnych źródeł energii, w szczególności o ropie i gazie.

Współpraca pomiędzy Polską a Czechami jest bardzo bliska i postaramy się także współpracować z Czechami i wypracować odpowiednie mechanizmy, które pomogą przejść także Republice Czeskiej przez ten trudny okres odcinania pępowiny rosyjskiej, odcinania się od zależności od Rosjizapowiedział szef polskiego rządu.

Premier Peter Fiala zaznaczył, że dla jego kraju bardzo istotna jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Przyznał, że Czechy w ponad 90 proc. uzależnione są od dostaw gazu z Rosji.

Chcemy się uniezależnić od paliw kopalnych z Rosji, ale do tego będzie potrzebna nam pomoc innych krajów. Tutaj pomocną dłoń może wyciągnąć do nas Polska – zaznaczył.

Jak dodał, wraz z Mateuszem Morawieckim poruszyli szereg tematów, „które na przyszłość mogłyby doprowadzić do znalezienia alternatywnych źródeł gazu”.

– Postanowiliśmy otworzyć debatę na temat gazociągu Stork II. Jest to temat, który kilka lat temu pojawił się w naszych rozmowach. Niestety, tutaj możemy posypać głowę popiołem – my, Czesi – ten temat został troszeczkę zapomniany, ale chcielibyśmy do tego wrócić; wrócić do tematu zbudowania Stork II” – mówił premier Czech.

https://twitter.com/PremierRP/status/1520008946769182720?cxt=HHwWgIC–a2FlJgqAAAA

Poinformował też, że zaproponował w imieniu Republiki Czeskiej zacieśnienie współpracy z Polską, jeżeli chodzi o przepustowość terminali LNG, „które planuje Polska zbudować”.

Chcielibyśmy nabyć część gazu w ramach tych nowych terminali LNG i złożyliśmy taką ofertę stronie polskiej. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy na ten temat – powiedział.

TV Trwam/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl