fot. PAP Radek Pietruszka

Pogłębienie współpracy wojskowej między Polską a USA

Pogłębienie współpracy wojskowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi staje się faktem. Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w tej sprawie specjalną deklarację.

To, o co Polska zabiegała od wielu lat, stało się faktem.

– Podpisujemy wspólną deklarację w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie obronności pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – mówił prezydent USA.

Dokument potwierdza trwałe zwiększenie obecności wojsk USA z 4,5 do 5,5 tysięcy żołnierzy.

– Jeżeli Stany Zjednoczone chcą być obecne w Polsce, to widocznie prezydent USA i jego współpracownicy uważają, że to jest w interesie USA, żeby w tej części świata bezpieczeństwo było wzmocnione. To jest akurat także w naszym interesie, jesteśmy zadowoleni i gotowi ze swojej strony na to bezpieczeństwo pracować – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda.

Ten dokument ma historyczne znaczenie dla Polski – oznajmił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił szef resortu.

Dokument jasno określa, gdzie będą stacjonowali amerykańscy żołnierze i sprzęt. Dowództwo dywizji sił lądowych ma powstać w Poznaniu, tam także będzie stacjonowała grupa wsparcia logistycznego. Centrum szkolenia bojowego powstanie w Drawsku Pomorskim. Amerykańskie drony będą stacjonowały w Łasku. Amerykańskie siły specjalne będą miały też obiekt w Lublińcu. Główną bazą przeładunkową będzie natomiast lotnisko we Wrocławiu.

– W ten sposób podstawowa infrastruktura dla Fortu Trump została ukształtowana i na trwale w Polsce usadowiona. To dla bezpieczeństwa Polski ma fundamentalne znaczenie – podkreślił Antoni Macierewicz, były minister obrony, który rozpoczynał negocjacje z Amerykanami.

Umowa pokazuje potencjalnym agresorom, że Polska jest ważnym członkiem NATO i sojusznikiem Waszyngtonu – mówił ekspert ds. bezpieczeństwa Adam Krampichowski.

– Stany Zjednoczone dbają o interesy i też pokazują w sposób jednoznaczny, że jesteśmy ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Sądzę, że czynnik gospodarczy odgrywa tutaj ważną rolę – wskazał Adam Krampichowski.

Stosunki polsko–amerykańskie są oparte na realizacji wspólnych interesów – zauważył prof. Mieczysław Ryba.

– Jeśli chcemy rozwijać gospodarkę, jeśli chcemy rozwijać państwo, to poczucie bezpieczeństwa przyciąga inwestorów. Poczucie bezpieczeństwa daje perspektywę rozwoju i to nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Polskie Stronnictwo Ludowe pochwaliło podpisaną w Nowym Jorku umowę. 

– Mamy gwarancję ze strony USA i NATO, że jesteśmy państwem bezpiecznym – mówił Marek Sawicki z PSL.

Z kolei Platforma Obywatelska krytykuje działania polskiego rządu i prezydenta.

– Naprawdę jest takie poczucie, że my coś kupujemy, to oni nam coś dadzą – powiedział Robert Kropiwnicki z PO.

Opozycji nie podoba się również to, że Polska zapłaci za budowę infrastruktury wojskowej, z której będą korzystali polscy i amerykańscy żołnierze.

– Ja nie widzę problemu w tym, żebyśmy my jako państwo zainwestowali w infrastrukturę na naszym terenie. To jest nasza ziemia – oznajmił prezydent Andrzej Duda.

W nowym Jorku padła także deklaracja, że Polska zostanie włączona do systemu bezwizowego. To efekt bardzo małej liczby odmów przyznania wiz obywatelom Polski. Donald Trump traktuje to jako swój osobisty sukces.

– Trumpowi się to udało. Innym nie. Proste. I to jest dobre dla wszystkich – zaakcentował Donald Trump.

Polacy czekali na to bardzo długo – przypomniał politolog Rafał Olszowski.

– To oczywiście cieszy, ale jest pytanie, dlaczego tak późno. Czy w wypadku tak bliskich relacji ten proces nie mógł być przyspieszony? – mówił dr Rafał Olszowski.

Procedury dotyczące włączenia Polski do ruchu bezwizowego mają zostać zakończone do końca tego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl