fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent: Nie można wprowadzać stanu klęski żywiołowej wyłącznie pod wybory

Nie można wprowadzać stanu klęski żywiołowej wyłącznie pod wybory – przekonuje prezydent Andrzej Duda. W ten sposób odpowiedział na propozycję lidera PO Borysa Budki, by wybory prezydenckie odbyły się za rok.

10 maja coraz bliżej, a o wyborach wciąż wiemy niewiele. Na stole jest kilka propozycji. PiS chce wyborów korespondencyjnych najszybciej, jak to możliwe. Jest o co walczyć, bo bez podpisu prezydenta nie ma nowego prawa – podkreśla prezydent Andrzej Duda.

– Sytuacja, w której wybory by się nie odbyły, to jest bardzo poważne zaburzenie spoistości ustrojowej i porządku ustrojowego i konstytucyjnego państwa, więc trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, że do wyborów prezydenckich mogłoby nie dojść – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przekonuje, że obok ochrony życia i zdrowia Polaków, nie można zapomnieć o ochronie porządku ustrojowego państwa. Andrzej Duda odrzuca też możliwość wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Tłumaczy, że te narzędzia, jakimi dziś dysponuje rząd, a na które pozwala ustawa przyjęta w czasach poprzedniej władzy, są wystarczające.

– Stan klęski żywiołowej jest ogłaszany przez Radę Ministrów na 30 dni. I on później może być przedłużany na kolejne okresy 30-dniowe za zgodą Sejmu – wskazał Andrzej Duda.

I właśnie stanu klęski żywiołowej chce przewodniczący PO Borys Budka. Proponuje rozwiązanie, by stan nadzwyczajny był wprowadzany automatycznie po 30 dniach od początku stanu epidemii. Platforma chce, by wybory prezydenckie odbyły się za rok. Propozycja Borysa Budki musi uwzględniać okres na kampanię wyborczą.

– To jest ustawianie całego stanu klęski żywiołowej tylko i wyłącznie ze względów wyborczych, co tak naprawdę absolutnie nie mieści się w podstawach konstytucyjnych – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda powołuje się na rekomendacje ministra zdrowia. Przypomina, że w ciągu dwóch lat nie uda się przeprowadzić wyborów w normalnym trybie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl