[TYLKO U NAS] J. Daniels: Polska i Polacy nie brali udziału w Holocauście

Polska i Polacy nie brali udziału w tym systemowym morderstwie. Większość osób walczyła w powstaniu i sprzeciwiała się. Spójrzmy na Francuzów, oni kolaborowali, jedli ślimaki i pili szampana – powiedział Jonny Daniels, prezes Fundacji From the Depths.

W relacjach pomiędzy Polską a Izraelem w ostatnim czasie dominują emocje zwrócił uwagę Jonny Daniels. Nieporozumienie dotyczy rozbieżności zdań w ocenie nowelizacji ustawy o IPN, która zakłada kary grzywny i pozbawienia wolności za szerzenie kłamstw historycznych uderzających w wizerunek Polski.

– Relacje między Polską a Izraelem są dobre od prawie 30 lat. Dwa ostatnie lata pod rządami PiS zbudowały jeszcze trwalszą więź. Oczywiście, to co się dzieje nie jest łatwe. Wierzę, że zbudujemy przez to jeszcze trwalszą relację – zaznaczył.

W Polsce reakcje żydowskie są uznawane za atak na nasz kraj i suwerenność w związku z tym, że Izrael oczekuje zmian w nowelizacji ustawy. To wtrącanie się do stanowienia prawa w niepodległym państwie.

– To zdecydowanie nie był atak. To wielkie nieporozumienie z obu stron. Prezentacja tej ustawy mogła być przeprowadzona w inny sposób. Dużo więcej mogło zostać zrobione z obu stron, ale niestety tak się nie stało – powiedział.

Prawda o tym, że Polacy nigdy nie byli odpowiedzialni za Holokaust, nie jest jeszcze wystarczająco znana w innych krajach – ocenił Prezes Fundacji From the Depths.

– Polski naród nigdy nie był i nie jest odpowiedzialny za Holokaust. Myślę, że niestety, ale jest to prawda niewystarczająco znana na całym świecie. Być może łatwo jest obwiniać Polskę za to, co się stało, ale musimy pamiętać, jak Polska została zaatakowana przez nazistów z jednej strony, a przez Sowietów z drugiej, a była młodym państwem – akcentował gość Radia Maryja.

Należy zdecydowanie zwalczać zarówno treści antypolskie, jak i treści antysemickie – wskazał Prezes Fundacji From the Depths.

– Mieliśmy do czynienia z byłymi politykami izraelskimi, którzy szerzyli bardzo antypolskie, nieprawdziwe stwierdzenia, ale też mieliśmy do czynienia w Polsce z ludźmi – niewielu takich ludzi było – którzy wykorzystali okazję, żeby szerzyć jakieś treści antysemickie. Myślę, że zarówno te antypolskie, jak i antysemickie treści, powinny być zwalczane przez nas wszystkich – podsumował Jonny Daniels.

– Polska i Polacy nie brali udziału w tym systemowym morderstwie. Większość osób walczyła w powstaniu i sprzeciwiała się. Spójrzmy na Francuzów, oni kolaborowali, jedli ślimaki i pili szampana – dodał.

RIRM

drukuj