Litwa: zmiany w propozycji dotyczącej ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wilnie

Komisja samorządowa odrzuciła w poniedziałek propozycję Rady Miasta Wilna, by bezimienną ulicę nieopodal Placu Katedralnego nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego. Dla upamiętnienia byłego prezydenta zaproponowała inną ulicę, w mniej prestiżowym miejscu Wilna.

Proponowana przez Komisję ds. Nazw, Pomników i Tablic Pamiątkowych ulica znajduje się nieopodal ulicy Kalwaryjskiej, za Zielonym Mostem tuż przy gmachu samorządu miasta.

Dyrektor stołecznej administracji Povilas Poderskis uważa, że ta ulica „we współczesnej, szybko rozwijającej się części miasta jest godna imienia prezydenta Polski”.

„Chcemy uwiecznić pamięć prezydenta z okazji stulecia niepodległości. (…) Sądzę, że to miejsce jest doskonałe i godne” – powiedział w poniedziałek agencji BNS Povilas  Poderskis.

Radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), którzy wystąpili z inicjatywą upamiętnieniem w Wilnie Kaczyńskiego, nie komentują na razie decyzji komisji.

„Chcemy, by pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego została upamiętniona” – powiedział PAP przewodniczący samorządowej frakcji AWPL-ZChR, radny Zbigniew Maciejewski.

Inicjatywie upamiętnienia w Wilnie Kaczyńskiego nieprzychylna jest Społeczna Komisja ds. Języka Państwowego. W liście przewodniczącej Komisji Egle Mironczikiene wysłanym do radnych wskazuje się, że „nie są znane fakty potwierdzające wyjątkowe zasługi tej osoby dla Litwy, historii kraju, sztuki, kultury”, a „dobre relacje Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem nie przyniosły zasadniczych zmian w stosunkach polsko-litewskich”.

W piśmie Mironczikiene odnotowuje się również, że Lech Kaczyński był inicjatorem ustanowienia Karty Polaka, która na Litwie jest oceniana kontrowersyjnie. Mironczikiene apeluje do radnych, by głosowali przeciwko propozycji nadania ulicy w Wilnie imienia byłego prezydenta.

Radny Maciejewski wskazuje, że wnioski Społecznej Komisji ds. Języka Państwowego nie są wiążące i „tylko ilustrują atmosferę, w jakiej pracujemy”.

Decyzja w sprawie przyznania imienia Lecha Kaczyńskiego jednej z wileńskich ulic ma zapaść w najbliższą środę, podczas posiedzenia Rady Samorządu Miasta Wilna. W pierwszym czytaniu projekt uchwały poparło 29 radnych w 51-osobowej Radzie. Nikt nie głosował przeciwko, trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Jako pierwszy na Litwie imię Lecha Kaczyńskiego upamiętnił Samorząd Rejonu Wileńskiego. Pod koniec stycznia br. podjęto decyzję o nazwaniu imieniem prezydenta placu przed dworem Houwaltów w miejscowości Mejszagoła.

PAP/RIRM

drukuj