fot. PAP/@PLinLithuania

Polski ambasador na Litwie rozmawiał z szefem Litewskiej Inspekcji Językowej nt. wypowiedzi dyskryminujących polską mniejszość narodową w tym kraju

Polski ambasador na Litwie, Konstanty Radziwiłł, przekazał szefowi Litewskiej Inspekcji Językowej cały pakiet przepisów dotyczących praw mniejszości polskiej. Konstanty Radziwiłł rozmawiał w środę z Audriusem Valotką nt. jego wypowiedzi, które dyskryminowały polską mniejszość narodową na Litwie.

W całej sprawie chodzi o dekoracyjne tablice w miejscowościach Bieliszki i Orzełówka. Państwowa Inspekcja Językowa zażądała od władz rejonu wileńskiego ich usunięcia.

W ubiegłym tygodniu szef Inspekcji powiedział w litewskim radiu publicznym LRT, że te tablice są „oznakowaniem polskiej strefy okupacyjnej”. Porównał też Wileńszczyznę do ukraińskiego Donbasu.

Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł, przyznał, że wypowiedź Audriusa Valotki oburzyła znaczną część społeczeństwa.

– W rozmowie ze mną przeprosił za to i zobowiązał się do większej powściągliwości w wypowiedziach. To jest jakiś tam sukces, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby Litwa stosowała praktykę, która obowiązuje w zasadzie w całym cywilizowanym świecie, w tym także w Polsce, w odniesieniu do mniejszości litewskiej, na co bardzo zwracałem uwagę – powiedział Konstanty Radziwiłł.   

Wypowiedź Audriusa Valotki dotyczącą mniejszości polskiej na Litwie oceni specjalna komisja. W ubiegłym tygodniu powołał ją litewski minister kultury.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl