K. Radziwiłł: znika problem wykupu leków przez seniorów

Raz na zawsze kończymy z tym, że pacjent senior odchodzi z apteki, nie wykupując leków, bo go nie stać – podkreślił minister Konstanty Radziwiłł. Szef resortu zdrowia odniósł się na konferencji do wprowadzenia programu leków dla seniorów.

Od dziś zniknie ten wstydliwy problem niezrealizowania recept wśród osób starszych – mówił minister Konstanty Radziwiłł.

Problem odchodzenia tych osób z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać było seniorów na wykupienie leków zaleconych przez lekarza, raz na zawsze kończymy. To jest bardzo ważny moment. System jest maksymalnie uproszczony. Przypominam, że każda osoba, która ma 75 lat od dnia swoich urodzin, ma prawo do jednego z 1129 leków bezpłatnych – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Minister Zdrowia zapewnił, że lista bezpłatnych leków będzie rozszerzana.

Receptę na bezpłatny lek może wystawić lekarz do którego pacjent jest zapisany w przychodni. W razie jego nieobecności, receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej placówce.

Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie. Uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.

RIRM

drukuj