fot. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/wypelnianie-dokumentacji-medycznej_5633838.htm#page=1&query=badanie&position=4&from_view=search

Coraz większe zainteresowanie programem „Profilaktyka 40 Plus”

Rośnie zainteresowanie badaniami w ramach pakietu profilaktycznego 40 Plus. Resort zdrowia przypomina, że aby zapisać się na darmowe badania, nie trzeba wychodzić z domu.

Program „Profilaktyka 40 Plus” to jeden z elementów Polskiego Ładu. Jak przekazał podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski, do 19 października wypełniono 397 tys. ankiet kwalifikacyjnych. Wystawiono 260 tys. skierowań na konkretne badania, z czego zrealizowano już 72 tys.

Program ruszył w lipcu. Od zakończenia wakacji wzrasta liczba pacjentów, którzy każdego dnia zapisują się na badania profilaktyczne. Od września to ok. 7 tys. Polaków dziennie – mówi Maciej Miłkowski, wiceszef resortu zdrowia.

– W ubiegłym tygodniu dochodziło nawet do 10 tys. osób dziennie. Obecnie mamy zakontraktowane 1677 punktów pobrań. Ponadto na bieżąco są podpisywane nowe umowy. Przez ostatni miesiąc doszło ponad 200 podmiotów, a liczba cały czas rośnie – wyjaśnia Maciej Miłkowski.

Zapisanie się na badanie jest proste. Ankieta dla wszystkich chętnych od 40. roku życia dostępna jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjent otrzymuje e-skierowanie na dopasowany do jego potrzeb bezpłatny pakiet badań. Z e-skierowaniem udaje się do placówki, która uczestniczy w programie.

Przygotowano od 8 do 12 ich rodzajów w trzech pakietach. To m.in. morfologia krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, obliczenie wskaźnika masy ciała, a dla mężczyzn badanie PSA (w kierunku raka prostaty).

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj