Odwrócony łańcuch dystrybucji leków. Kolejne zatrzymania

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby zamieszane w proceder handlu lekami. Grupa przestępcza w ramach której działali zatrzymani skupiła w latach 2018-2019 leki i produkty lecznicze o wartości co najmniej 3,3 mln zł.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku zatrzymali kolejne dwie osoby związane ze zorganizowaną grupą przestępczą popełniająca przestępstwa w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Czynności były realizowane na terenie województwa mazowieckiego oraz śląskiego.

Zatrzymane osoby związane były z podmiotem, który z jednej strony prowadził hurtownię farmaceutyczną z drugiej fikcyjną przychodnię lekarską. Wskazany podmiot był jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju. Jednym z takich krajów docelowych były Czechy.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż grupa przestępcza w ramach której działały zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA osoby skupiła w latach 2018-2019 leki i produkty lecznicze o wartości co najmniej 3,3 mln zł.

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszały zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawa ma charakter typowo rozwojowy, w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych czynności w tej sprawie.

To kolejna już realizacja w przedmiotowej sprawie, dotychczas zatrzymano 7 innych osób.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

drukuj