Poprawił się dostęp do leków

W tym roku znacznie polepszył się dostęp Polaków do leków. Działania rządu i resortu zdrowia poprawiły wynik naszego kraju na tle innych państw Unii Europejskiej.

Przedstawiciele środowiska medycznego i farmaceutycznego w TV Trwam mówili o rozpoczętej debacie nt. zdrowia w kontekście bezpieczeństwa narodowego. Eksperci chcą wkrótce przedstawić jej wnioski najwyższym władzom państwowym.

Chodzi o takie obszary jak profilaktyka, czy promocja zdrowego stylu życia oraz o walkę z nadużywaniem antybiotyków. Te działania podnoszą poziom bezpieczeństwa obywateli i państwa.

Dziś w Polsce leków jest więcej i poprawia się ich dostępność – to dobre zmiany – zauważył w „Rozmowach Niedokończonych” dr n. farm.  Leszek Borkowski, prezes Fundacji Razem w Chorobie.

– Jest cała masa różnych chorób, które nie mają dobrego zaopatrzenia w leki, ale jesteśmy na dobrej drodze. Chodzi o to, żebyśmy z tej drogi nie zeszli, bo to również jest bezpieczeństwo narodowe – dostęp do leków. Co to znaczy? U nas w Polsce są zarejestrowane wszystkie leki, które są w Anglii, Francji, Niemczech – w innych bogatych krajach UE. Przeciętny pacjent Polski nie jest w stanie kupić sobie tego leku, bo każdy chory jest coraz biedniejszy, im dłużej trwa ta choroba. W związku z tym państwo musi okazać pomoc. Tą pomocą jest albo wpisanie leków na listę refundacyjną, albo do programu lekowego – czyli udostępnienie pacjentowi dostępu do tego, czego sobie sam nie może kupić, bo go nie stać – tłumaczył dr n. farm.  Leszek Borkowski.

Eksperci podkreślili potrzebę zmian w pakiecie onkologicznym, chodzi m.in. o zmniejszenie biurokracji, która przy nim powstała.

Wymienili także osiągniecia resortu takie jak ustawa o POZ, ale przed Ministerstwem Zdrowia jest jeszcze wiele zadań. Tu wskazano m.in. zapowiadaną likwidację NFZ czy wzrost środków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB.

RIRM

drukuj