fot. PAP/Rafał Guz

Min. Z. Ziobro: Nowela prawa farmaceutycznego jest wymierzona w mafię lekową

Rząd przyjął projekt noweli prawa farmaceutycznego, która jest wymierzona w tzw. mafię lekową – powiedział dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak mówił, refundowane leki były wyprowadzone poza granice Polski i sprzedawane z zyskiem.

„Rząd przyjął bardzo ważną ustawę, ustawę, która jest wymierzona w tzw. mafię lekową, która powoduje poważne zagrożenie dla setek tysięcy Polaków, którzy potrzebują leków ratujących zdrowie i życie” – mówił minister Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, wiele z tych leków jest refundowanych przez państwo.

„Grupy przestępcze wyprowadzają je w różny sposób poza granice kraju i sprzedają z zyskiem kosztem polskich pacjentów” – wskazał minister.

Dodał, że straty z tego tytuły mogą sięgać wielu milionów złotych.

„Polacy byli pozbawiani leczenia, co stwarzało realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Polskie państwo, aby mogło w sposób skuteczny zapobiegać tego rodzaju przestępczości przyjęło dzisiaj, przez decyzję rządu, projekt zmian w ustawie prawo farmaceutyczne, które, w naszym przekonaniu, zmieni tę sytuację tak, że będziemy mogli w sposób bardziej skuteczny chronić interesy polskich pacjentów” – stwierdził Zbigniew Ziobro.

„Poprzednia koalicja rządząca złagodziła odpowiedzialność karną w części, jeżeli chodzi o tego rodzaju przestępczość, czym ułatwiła w naszej ocenie ten proceder przestępczy” – podkreślił polityk.

Projekt noweli prawa farmaceutycznego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zmienia przepisy dotyczące penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz skupu produktów leczniczych z rynku detalicznego w celu ich sprzedaży i wywozu za granicę. Chodzi m.in. o wprowadzenie instrumentów prawnych, dzięki którym możliwe będzie skuteczne przeciwdziałanie procederowi tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji deficytowych produktów leczniczych. Projekt systematyzuje także przepisy dotyczące zasad prowadzenia kontroli przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną.

PAP/RIRM

drukuj