fot. PAP/Andrzej Lange

Min. Z. Ziobro i S. Kaleta o orzeczeniu TSUE: To wyrok polityczny

Mamy do czynienia z politycznym wyrokiem wydanym na polityczne zamówienie Komisji Europejskiej – ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To nie są kategorie prawne, tylko czysto subiektywne, polityczne, mające charakter opinii, a nie faktu – wtórował podczas wspólnej konferencji wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

W czwartek podczas wspólnej konferencji ministrowie odnieśli się do czwartkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. W ogłoszonym wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE. W środę polski Trybunał Konstytucyjne orzekł zaś, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Ministrowie byli zgodni, że wyrok TSUE jest sprawą polityczną.

„Mamy do czynienia z wyrokiem politycznym wydanym na polityczne zamówienie Komisji Europejskiego, u którego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze, a u podstaw tego głębiej kryje się tak naprawdę kolonialne myślenie pozwalające na tego rodzaju pozaprawną segregację i różnicowanie państw i obywateli Unii Europejskiej” – skomentował szef Min. Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Sebastian Kaleta.

„To nie są kategorie prawne, tylko czysto subiektywne, polityczne, mające charakter opinii, a nie faktu, dlatego też widać tu motywacje raczej polityczne, a nie prawne w treści tego orzeczenia” – powiedział.

Według ministra Ziobro główny zarzut, który legł u podstaw wyroku, sprowadza się do stwierdzenia, że polski system powoływania sędziów jest zbyt upolityczniony.

„Problem tkwi w tym, że polski system jest niemal dokładną kopią systemu powoływania sędziów w Hiszpanii, a ten hiszpański system nie stwarza żadnych zagrożeń” – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Jak dodał, system „najbardziej polityczny z możliwych” panuje w Niemczech, jednak on również nie jest negatywnie oceniany przez instytucje unijne.

„Nie było i nie będzie zgody ze strony Polski na segregowanie państw według kryteriów pozaprawnych, według kryteriów politycznych. (…) Polska jest równoprawnym członkiem Unii Europejskiej, tak jak Niemcy, Hiszpania i inne kraje” – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Jak ocenił Sebastian Kaleta, w takich sprawach wobec Polski są stosowane podwójne standardy.

„Kiedy TSUE miał okazję rozpoznawać choćby sprawy niemieckie, to stwierdził, że jak politycy w Niemczech powołują sędziów, to jest to dopuszczalne i nie widzi w tym problemu, a co do Polski TSUE nie stwierdził żadnego konkretnego naruszenia, tylko oparł się na arbitralnej ocenie, że generalnie ten system budzi wątpliwości” – mówił Sebastian Kaleta.

„To nie są kategorie prawne, tylko czysto subiektywne, polityczne, mające charakter opinii, a nie faktu, dlatego też widać motywacje raczej polityczne, a nie prawne w treści tego orzeczenia” – powiedział wiceminister o czwartkowym wyroku TSUE.

Minister Zbigniew Ziobro przypomniał, że w środowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny „jednoznacznie wskazał”, że „tego rodzaju rozstrzygnięcia nie dotyczą Polski”.

„Nie dotyczą Polski, dlatego że polska konstytucja, która jest aktem najwyższej rangi, (…) jasno stanowi, że w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości jedynym uprawnionym gremium do jego ukształtowania są demokratyczne organy państwa polskiego” – powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Sebastian Kaleta wypowiedział się też w temacie ewentualnych kar, które miałyby być nałożone na Polskę.

„Nie ma tematu kar finansowych dla Polski. Polska szanuje swoje zobowiązania wobec Unii Europejskiej, wypełniamy każde zobowiązanie, jesteśmy lojalnym partnerem w ramach UE i solidnym członkiem Unii” – powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

„Wykonujemy wyroki TSUE tam, gdzie są wydawane w ramach kompetencji. (…) Tutaj nie ma tematu. Natomiast spór dotyczy tego, czy to, co się dzieje w sprawach sądownictwa rzeczywiście Polskę wiąże, czy Polska przekazała te kompetencje do rozstrzygania UE. Tu jest już jeden wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Mam nadzieję, że niedługo kolejny szerszy wyrok poznamy” – mówił Sebastian Kaleta.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl