fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński o wsparciu materialnym WSKSiM: Naród przetrwa i rozwinie się wtedy, kiedy będzie miał na oku cele ideowe, duchowe. Dla ich realizacji potrzebuje mecenasów

Jeżeli środki nie są wykorzystane w taki sposób, żeby budować w nas człowieczeństwo, to zwracają się przeciwko nam. Jako naród kulturalny musimy dbać o to, żeby nie tylko kształcić, ale wychowywać kolejne pokolenia. To jest możliwe i skuteczne tylko wtedy, kiedy uczelnia ma pewien oddech i może sama dysponować środkami, jakie mecenas jej przekazuje – akcentował prof. Piotr Jaroszyński, filozof z WSKSiM i KUL, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W czasie XXX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR zaapelował do wszystkich, a szczególnie do polskich przedsiębiorców, aby włączyli się w regularne wspieranie młodzieży z WSKSiM. [czytaj więcej] Prof. Piotr Jaroszyński zwrócił uwagę na potrzebę kształcenia kolejnych pokoleń.

– Wydawałoby się, że im większy rozwój ekonomiczny, tym łatwiej będzie pomóc rozwijać się społeczeństwu. Okazuje się, że tak nie jest. Trzeba zwrócić uwagę na to, że sens pracy nie sprowadza się tylko do wymiaru ekonomicznego (ile ktoś zarobił), ale musi mieć to przedłużenie na podmiot, jakim jest człowiek. Trzeba mieć także na oku przedsięwzięcia na dużą skalę, które pozwalają na to, żeby społeczeństwo odnajdywało siebie w tym, co nazywamy kulturą wysoką. Do tego trzeba być wychowanym, do tego trzeba być wykształconym (…). Jeżeli środki nie są wykorzystane w taki sposób, żeby budować w nas człowieczeństwo, to zwracają się przeciwko nam. Jako naród kulturalny musimy dbać o to, żeby nie tylko kształcić, ale wychowywać kolejne pokolenia. To jest możliwe i skuteczne tylko wtedy, kiedy uczelnia ma pewien oddech i może sama dysponować środkami, jakie mecenas jej przekazuje – mówił filozof.

Wykładowca akademicki przypomniał, że idea mecenatu sięga czasów greckich i rzymskich.

– Pierwszym mecenasem był Aleksander Macedoński, który sponsorował Arystotelesa w jego pracy naukowo-badawczej. Z owoców tej działalności korzystamy do dziś. Potem mamy mecenasa rzymskiego, który był patronem ludzi nauki i sztuki, zwłaszcza poetów takich jak Wergiliusz czy Horacy (…). Św. Jadwiga swoje precjoza przekazała na krakowski Uniwersytet Jagielloński. Mamy przykłady w naszej historii, dzięki którym społeczeństwo może korzystać z dzieł najwyższych lotów i nie zapomina o kolejnych pokoleniach, które muszą mieć takie warunki, by w pełni się rozwijać – zaznaczył gość Radia Maryja.

Rozmówca podkreślił, iż ważna jest idea, która przyświeca WSKSiM, ale również jej wiarygodność i ideowość. „Można przecież wyszkolić wspaniałych fachowców, którzy swoje umiejętności przekażą później podejrzanym środowiskom” – dodał.

– To wyzwanie moralne, żeby dzielić się, jeśli mam coś, a inny potrzebuje, ale również wspierać przedsięwzięcia, które [w przypadku WSKSiM] są wielkiej miary, przepełnione polskim duchem. Do tego nie wystarczy opłata ze strony studentów czy finansowanie państwowe. Tutaj musi być większy rozmach, dzięki czemu zdobywa się niezależność. Otwiera to środowisko, w ramach którego zaczynamy odzyskiwać siebie jako naród polski. Narodu nie będzie, kiedy wszyscy będą zajmować się jedynie walką o przetrwanie, o to, by być bardzo bogatym. Naród przetrwa i rozwinie się wtedy, kiedy będzie miał na oku cele ideowe, duchowe. Dla ich realizacji potrzebuje mecenasów. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej jak najbardziej zasługuje na to, żeby instytucje, które mają potrzebę szerszego spojrzenia na swoją prace, dołączyły do tej akcji i podjęły konstruktywne kroki, żeby włączyć się w to, o co apelował o. dyrektor Tadeusz Rydzyk – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

W tym roku Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oferuje stypendia dla uzdolnionej młodzieży. Studia na pierwszym roku każdego kierunku będą bezpłatne dla absolwentów szkół średnich ze świadectwem z wysokimi ocenami.

Cała rozmowa z prof. Piotrem Jaroszyńskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl