Wykładowcy z Meksyku i Tajwanu w WSKSiM

Do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej przybyli gościnnie wykładowcy z Meksyku i Tajwanu. Przez cały ten tydzień prowadzili wykłady dla studentów o tematyce związanej z dziennikarstwem i informatyką. Ich wizyta jest efektem współpracy toruńskiej uczelni z wieloma zagranicznymi uniwersytetami w ramach programu Erasmus Plus.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej od kilku lat prowadzi współpracę z uczelniami partnerskimi. W ramach niej studenci tej uczelni mogą podjąć studia na wielu europejskich uniwersytetach, a z kolei studenci z zagranicy zdobywać wiedzę w Toruniu. W tym roku do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej przybyli studenci z Turcji, Bułgarii, Niemiec, Francji oraz z Hiszpanii.

Pochodząca z tego kraju Margarita zauważa, że młodzi Hiszpanie coraz częściej na miejsce swoich studiów wybierają Polskę, a polscy studenci Hiszpanię.

– Myślę, że dzieje się tak przede wszystkim dlatego, ponieważ nasze kultury, a także wartości, które wyznajemy są bardzo podobne. Zarówno Polska jak i Hiszpania są krajami mocno katolickimi. Uważam, że są też powody mniej istotne. Polscy studenci wybierają Hiszpanię ze względu na pogodę, ponieważ w Hiszpanii niemal zawsze jest słonecznie. Natomiast my wybieramy Polskę, dlatego że jest tu dla nas bardzo tanio i ze względu na wasze położenie w Europie – mamy stąd o wiele bliżej do innych krajów – powiedziała Margarita Arredondas Vidal, studentka z Hiszpanii w ramach programu Erasmus

Poza wymianami studenckimi uczelnie, z którymi współpracuje WSKSiM prowadzą gościnne wykłady zagraniczne.

Prof. Ramiro Velazquez, który przybył do Torunia z Meksyku prowadzi obecnie badania nad zastosowaniem programów informatycznych wspomagających osoby z niepełnosprawnościami. W czasie swoich wykładów poruszył kwestie znaczenia dotyku w urządzeniach używanych przez osoby z problemami wzrokowymi.

– Możliwość używania dotyku do sterowania urządzeniami rozwijała się przez wiele lat wraz z rozwojem technologii, takich jak: smartfony, tablety. Dotyk zaczął być wówczas używany. Podjęliśmy się zadania mającego na celu wykorzystania go nie do zabawy, ale do podniesienia komfortu życia osób z różnymi dolegliwościami, np. wzrokowymi. Chodzi tu o np. czytanie książek, poruszanie się, czy używanie komputera – wskazał prof. Ramiro Velazquez, Wydział Informatyki Uniwersytetu Panamericana w Meksyku.

Do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej przybyła także prof. Yah-Huei Hong z Uniwersytetu Katolickiego Fu-Jen w Tajwanie. Tematyka jej wykładu związana była z reklamą w mediach. Wymiana ta była dla niej pierwszą okazją do pobytu w naszym kraju.

– Uwielbiam wasz kraj, uwielbiam polską jesień. Ludzie są bardzo przyjaźni. Wczoraj prowadziłam pierwsze zajęcia dla polskich studentów. Słuchali mnie bardzo uważnie. Nie to co moi studenci w Tajwanie, którzy bawią się smartfonami podczas zajęć. Myślę, że studenci w tym kraju są bardzo bystrzy, pracowici i już zdążyłam ich polubić – prof. Yah-Huei Hong, dziekan Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Katolickiego Fu-Jen w Tajwanie.

Zagraniczni wykładowcy w ramach pobytu w Toruniu mieli okazję zwiedzić miasto, a także siedzibę Radia Maryja i Telewizji Trwam.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl