fot. poszukiwania.ipn.gov.pl

Odnaleziono szczątki kolejnych trzech osób na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł kolejne szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo. To szczątki należące do trzech osób, umieszczone w dwóch jamach grobowych – poinformowano podczas czwartkowego briefingu prasowego. „Sposób ułożenia ciał i miejsce ich odnalezienia wskazuje, że jest to kontynuacja wcześniejszych odkryć” – mówił dziennikarzom prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN.

Odkryte szczątki należą do ludzi bardzo młodych, w wieku 19-20 lat, jednak bliższe szczegóły będą dopiero badane.

„To zdecydowanie nie czas na to, żeby mówić o nazwiskach” – podkreślał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od wiosny ubiegłego roku prowadzi prace poszukiwawcze na terenie po dawnym więzieniu Toledo. Dotychczas w trakcie prac ujawniono szczątki 20 osób. W minionym tygodniu, pod warstwami gruzu i asfaltu, odkryto szczątki mężczyzny w wieku 35-45 lat, pogrzebane bez trumny w małym, bezimiennym grobie.

Po sprawdzeniu dalszej części terenu archeolodzy BPiI IPN stwierdzili obecność co najmniej dwóch kolejnych jam grobowych. Nie jest wykluczone, że podczas dalszego etapu prac zostanie ujawniona dalsza część sekwencji tajnych pochówków.

Celem etapu prowadzonego od ubiegłego tygodnia jest przebadanie terenu pomiędzy i pod garażami, które wybudowano na terenie przyosiedlowym w latach późniejszych. Część tego terenu (przyległa do zachowanego muru więziennego) należała wcześniej do ogrodu więziennego, gdzie – według relacji świadków – miało również dochodzić do grzebania ciał zmarłych i pomordowanych więźniów Toledo.

Obecnie prowadzone działania planowane są do końca lipca.

„Z pewnością nie będzie to etap końcowy” – zastrzegł prof. Szwagrzyk.

Obecnie wyburzane są wszystkie garaże znajdujące się na tym obszarze, a badacze z BPiI IPN będą mieli do przebadania bardzo duży obszar.

„Zrobimy wszystko, aby do końca tego roku lub początku przyszłego cały teren został przez nas przebadany. Dopiero wtedy dokładnie będziemy mogli powiedzieć, że nie ma już więcej szczątków ludzkich. Obszar, na którym się znajdujemy, kryje jeszcze wiele dramatycznych tajemnic, a my jesteśmy po to, aby je wszystkie wyjaśnić” – zadeklarował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (tzw. Toledo) to więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD istniejące od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę. Było znane z wyjątkowo brutalnych przesłuchań. Historycy IPN przypominają, że było ono przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy.

Więzienie, w którego murach wykonano egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego, istniało do 1956 roku. Wśród więźniów uchodziło za najsurowsze.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl