fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] M. Zima: Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była ujawnieniem się Polskiego Państwa Podziemnego, jako gospodarzy na terenach Polski

Powstanie Warszawskie miało kolosalne znaczenie w kwestii podejmowania decyzji. Oprócz trwającej pięć lat agresji niemieckiej to jest jeszcze kwestia nacierającej ze wschodu Armii Czerwonej i powstaniu już Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była ujawnieniem się Polskiego Państwa Podziemnego, jako gospodarzy na terenach Polski – powiedziała Maria Zima z Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie w Telewizją Trwam.

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. [czytaj więcej]

https://twitter.com/prezydentpl/status/1421856440390725637

– Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, jedno z najważniejszych wydarzeń historii współczesnej Polski. Było nie tylko najważniejszym działaniem militarnym Armii Krajowej, ale również największym zrywem pośród wszystkich państw oporu w okupowanej Europie. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla Warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków, czego dowodem są obchodzone każdego roku uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego – podkreśliła Maria Zima. [zobacz]

W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego zginęło nawet 65 tys. cywilów. Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej dokonanej w czasie II wojny światowej przez oddziały niemieckie.

– Powstanie Warszawskie miało wpływ na kształt Warszawy. Mówimy o stratach materialnych, ale przede wszystkim o stratach osobowych. Podczas Powstania Warszawskiego największą ofiarę poniosła ludność cywilna. Szacuje się, że zginęło około 180 tys. cywilów. Największym przejawem zbrodni niemieckich podczas Powstania Warszawskiego były działania wymierzone w ludność cywilną, chociażby Rzeź Woli, Rzeź Ochoty, gdzie w ciągu kilku dni wymordowano nawet do kilkudziesięciu tysięcy osób – zwróciła uwagę przedstawicielka IPN.

Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej.

– Kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim jest ważne, ponieważ powinniśmy oddać hołd ofiarom. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń. Z punktu widzenia wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny, powinniśmy zawsze patrzeć na nie w taki sposób, aby nigdy nie dopuścić do powtórzenia się podobnych w przyszłości – zaznaczyła rozmówczyni.

Tradycyjnie o 17.00, w godzinę „W”, Polacy zatrzymali się, by symbolicznie uczcić bohaterskich Powstańców Warszawskich.

– Pamięć o Powstaniu Warszawskim ma służyć także temu, abyśmy pamiętali o tym, co przeszliśmy jako naród. Kultywowaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim służą obchody upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Do poznawania historii można zachęcić młodzież, wykorzystując nowoczesne technologie, organizując gry miejskie. Najlepszą lekcją historii są spotkania z Powstańcami Warszawskimi. Myślę, że rozmawiając o ocenie Powstania Warszawskiego, zawsze powinniśmy myśleć o ludziach, którzy przez pięć lat byli okupowani – mówiła Maria Zima.

W ocenie Marii Zimy decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była ujawnieniem się Polskiego Państwa Podziemnego, jako gospodarzy na terenach Polski.

– Powstanie Warszawskie miało kolosalne znaczenie w kwestii podejmowania decyzji. Oprócz trwającej pięć lat agresji niemieckiej to jest jeszcze kwestia nacierającej ze wschodu Armii Czerwonej i utworzenia Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była ujawnieniem się Polskiego Państwa Podziemnego, jako gospodarzy na terenach Polski – podsumowała przedstawicielka IPN.

Instytut Pamięci Narodowej na 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotował wystawę elementarną. [czytaj więcej] 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl