fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Ambasada USA: oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Pamiętamy! – napisali w niedzielę na Twitterze przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

„1 sierpnia 1944 roku Polacy stanęli do heroicznej walki o ukochane miasto i ojczyznę. Razem z żołnierzami z Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu pod przewodnictwem Armii USA oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!” – czytamy we wpisie zamieszczonym na Twitterze ambasady w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

PAP

drukuj