Dr Kucharski: Powstanie Warszawskie odmieniło losy Polski

Gdyby nie Powstanie Warszawskie, Polska mogłaby się stać republiką sowiecką z okrojonym terytorium – zwraca uwagę historyk dr Dariusz Kucharski. Dziś mijają 72 lata od wybuchu Powstania. W Warszawie i całej Polsce trwają uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Dr Dariusz Kucharski zwraca uwagę, że Powstanie Warszawskie było niezwykle ważnym wydarzeniem w dziejach narodu polskiego. Historyk wskazał, że ten zryw Polaków miał m.in. olbrzymi wpływ na późniejszy kształt naszego kraju.

Twierdzę, że gdyby nie było Powstania Warszawskiego, nawet coś takiego jak PRL nie mogłoby istnieć. Dzisiaj dużo rzeczy wskazuje na to, że prawdopodobnie te tereny, które zostały wchłonięte w 1939 r. w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, czyli mniej więcej te ziemie, które są dziś w województwie Podlaskim, również nie wchodziłyby w skład obecnego terytorium Rzeczypospolitej – podkreślił dr Dariusz Kucharski.

Godzina 17.00, czyli godz. „W”, o której wybuchło Powstanie, zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz kombatantów przy pomniku Gloria Victis.

Zabrzmią także syreny alarmowe, których dźwięk upamiętni rozpoczęcie zrywu.

RIRM

drukuj