Uroczystości 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

W niemalże całej Polsce odbywają się uroczystości związane z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Centralne obchody odbędą się jutro w Warszawie.

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego hołd powstańcom oddano dziś rano w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Bohaterom powstania za ich postawę i poświęcenie dziękował Prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, stanowią oni wzór dla Polaków, a szczególnie dla młodego pokolenia.

– Powstanie być może nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, ale wpisało się w wielką polską historię i na pewno także i dzięki bohaterstwu Powstańców Warszawskich możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności pod koniec XX wieku na przełomie lat 80-tych i 90-tych – oznajmił Andrzej Duda.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom powstania i osobom zasłużonym w utrwalaniu pamięci o wydarzeniach sprzed 73 lat. Znalazł się wśród nich m.in. żołnierz Zgrupowania „Żniwiarz” Julian Kulski ps. „Goliat” odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

– Są takie wydarzenia, których czas nie ukrywa zapomnieniem, nie odziera z emocji, pozostają żywe w naszej pamięci i w naszych sercach. Tym właśnie nieustającym wspomnieniom dla mnie i moich kolegów są powstańcze walki – powiedział żołnierz zgrupowania „Żniwiarz”.

Prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski dziękował harcerzom i wolontariuszom, którzy poświęcają swój czas, aby informować o prawdzie sprzed 73 lat.

– W najśmielszych moich marzeniach nie przypuszczałem, że dożyję tych lat wspaniałych, kiedy dziś mamy wolną, niepodległą ukochaną naszą ojczyznę – stwierdził gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się w różnych miejscach Polski, wczoraj w Szczecinie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

– My Polacy mamy swoją kulturę, mamy swoją historię i właśnie pieśni są jak gdyby obrazem naszej historii i też naszej kultury – podzielił się swoją opinią Kazimierz Drzazga, radny PiS. 

– Uważam, że inicjatywa jest słuszna. Gromadzi ludzi, którzy wspólnie chcą śpiewać pieśni patriotyczne, wspominać historię naszego kraju, a także po prostu pobyć ze sobą – powiedziała Agnieszka Stój.

Centralne uroczystości wybuchu 73 rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się jutro w Warszawie.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl