Szczecin śpiewał w hołdzie powstańcom

Mieszkańcy Szczecina już po raz 12 śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne w ten sposób chcieli uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.

Na Placu Lotników w Szczecinie byli wczoraj zarówno starsi, młodzież, jak i rodzice z dziećmi. Wszystkich połączył jeden cel – śpiewanie patriotycznych pieśni. Można było usłyszeć m.in. „Jak długo w sercach naszych” czy „Płynie Wisła, płynie”.

– To jest jedna z ważniejszych inicjatyw pielęgnujących nasz patriotyzm, szczególnie dla osób, które przeżyły wojnę, dla żołnierzy AK, dla powstańców warszawskich, którzy jeszcze żyją i widzą, że ich czyny były potrzebne – mówi Artur Szałabawka – radny PiS.

Śpiewanie pieśni patriotycznych jest organizowane przede wszystkim po to, by upamiętnić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i tych, którzy dzielnie walczyli za Polskę – ale nie tylko. Mieszkańcy Szczecina pamiętają o wszystkich bohaterach I i II wojny światowej, w tym także o tych żołnierzach i oficerach AK, którzy walczyli podczas „Akcji Burza”.

– Akcja Burza to przecież walki na terenie całej Polski. I my w tę rocznicę – bo to nie jest tylko rocznica wybuchu powstania – śpiewamy polskie pieśni patriotyczne. Śpiewamy i pieśni powstańcze i pieśni z okresu I wojny światowej, drugiej, śpiewamy pieśni jeszcze starsze. Bo te pieśni to jest nasz polski kręgosłup, nasze polskie DNA. To jest polska historia, to jest bardzo łatwa nauka historii i patriotyzmu. To jest dbanie o polską tradycję – wskazuje  poseł PiS-u Leszek Dobrzyński, pomysłodawca i organizator akcji.

Patriotyczne śpiewy w Szczecinie z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to już niemal tradycja. W tym roku organizowane były po raz dwunasty. Oprócz śpiewania, można było również wziąć udział w konkursie historycznym czy skosztować chleba ze smalcem przygotowanym według tradycyjnej wileńskiej receptury.


TV Trwam News/RIRM

drukuj