30. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Pierwsza grupa 50 pielgrzymów wyruszyła w piątek wczesnym popołudniem z Łukęcina (Zachodniopomorskie) na jubileuszową 30. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy mają do pokonania ok. 620 km.

Marsz potrwa 20 dni, pątnicy dziennie będą przemierzać średnio 30 km. Do Częstochowy dotrą 13 sierpnia.

Jak powiedział dyrektor szczecińskiej pielgrzymki, ksiądz Paweł Ostrowski, pątnicy podczas marszu będą składać dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II, a także jak co roku modlić się o powołania kapłańskie.

Trasa szczecińskiej pielgrzymki na Jasną Górę uznawana jest za najdłuższą w kraju. Niewiele krótszą muszą pokonać pielgrzymi z Helu.

W najbliższych dniach wystartują kolejne grupy: ze Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Szczecina i innych miast archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Ks. Ostrowski szacuje, że z archidiecezji wyruszy do Częstochowy w tym roku ok. 400 osób. Większość dołączy do głównej grupy, która wyruszy ze Szczecina we wtorek.

Tego dnia, podczas Mszy świętej poprzedzającej wymarsz ze Szczecina, odbędzie się uroczystość odnowienia ślubów małżeńskich pary, która równo 25 lat temu podczas pielgrzymki zawarła sakrament małżeństwa – dodał duchowny.

Natomiast na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego pielgrzymi postawią krzyż, który ma upamiętniać jubileusz pielgrzymki oraz 90-lecia leśnictwa polskiego na tych ziemiach – poinformował.

Tradycje pielgrzymowania na Jasną Górę sięgają początków sanktuarium. Już w 1429 r. król Władysław Jagiełło pisał: „Miejsce to utrzymuje się jedynie z jałmużny pielgrzymów oraz doznaje wsparcia z napływu ludzi, których mnóstwo zbiega się do owego kościoła w nadziei zbawienia”.

Już w XVII wieku co roku przybywało tam ponad sto tysięcy pielgrzymów. Największa i najsławniejsza do dziś pielgrzymka warszawska po raz pierwszy na Jasną Górę wyruszyła w 1711 r.

W 2013 r. Jasną Górę odwiedziło ok. 3,5 mln pielgrzymów i turystów. W 260 pieszych pielgrzymkach przyszło do Częstochowy ponad 133 tys. osób. Do sanktuarium dotarło też 98 pielgrzymek rowerowych (ponad 6 tys. osób), 14 biegowych (w sumie 388 osób), dwie grupy konne (łącznie 56 osób), 95-osobowa pielgrzymka na rolkach oraz 15-osobowa – na nartorolkach.

Rok wcześniej ogólna liczba pielgrzymów i turystów była podobna. Pieszo do sanktuarium dotarło jednak nieco więcej pielgrzymów (ponad 142 tys. osób).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl