Jasna Góra: Obchody 25-lecia Human Life International w Polsce

Przedstawiciele ruchów obrony życia z 15 krajów Europy, Kazachstanu i USA uczestniczyli w sobotę na Jasnej Górze w obchodach jubileuszu 25-lecia działalności w Polsce międzynarodowej organizacji Human Life International – Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia.

„W sposób szczególny chcemy dziękować za 25 lat Human Life International, która dzisiaj ponownie zawierza siebie w swoim działaniu obrony życia i promowania życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – powiedział podczas uroczystej Mszy św. w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

W homilii ks. abp Tomasz Peta z archidiecezji w Astanie – stolicy Kazachstanu – wezwał do kroczenia „drogą cywilizacji życia i miłości”.

„Św. Jan Paweł II nazywał nasze czasy czasami niepokoju i zamętu. Chcemy dzisiaj przepraszać Matkę Bożą za tyle zła, które się dzieje, za ataki na życie i rodzinę” – mówił ksiądz arcybiskup, zawierzając przyszłość Bogu i Matce Bożej.

Human Life International to jedna z największych organizacji obrońców życia. W obchodach jubileuszu ćwierćwiecza działalności tej organizacji w Polsce uczestniczyli m.in. – jak podało biuro prasowe Jasnej Góry – prezydent Human Life International z USA ks. Shenan Boquet oraz dyrektor koordynujący międzynarodowe działania organizacji Joseph Meaney.

W rozmowie z biurem prasowym Jasnej Góry ks. Boquet zauważył, że sytuacja dotycząca ochrony życia jest odmienna w różnych krajach – np. w Irlandii – jak mówił – wprowadzono związki homoseksualne i głosowano za zezwoleniem na aborcję.

„Ta sytuacja jest więc inna niż na Białorusi czy w Polsce. Chodzi o to, żeby wysłuchać, co się dzieje, i rozumieć, co robić dalej, dzielić się doświadczeniem. Polska jest teraz w takim momencie, że może coś uratować i coś zmienić. Irlandia mogła być takim krajem, ale się nie udało. Teraz Polska będzie na celowniku z powodu mocnej, katolickiej wiary” – mówił ks. Shenan Boquet, wysoko oceniając pracę Human Life International w Polsce na rzecz życia i rodziny.

Podczas uroczystej Mszy św. poświęcono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, przeznaczoną dla katolickiej archidiecezji w Astanie. Obraz będzie przekazany do parafii Matki Bożej Wszystkich Narodów w tym mieście, gdzie posługują franciszkanie konwentualni. Stamtąd ikona będzie wysyłana na kongresy poświęcone życiu, będzie też odwiedzać kolejne parafie w intencji obrony ludzkiego życia.

Na zakończenie sobotniej uroczystości został odnowiony – po polsku i angielsku – Akt Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w Ręce Najświętszej Maryi Panny.

PAP/RIRM

 

 

drukuj