Aktywne uczestnictwo i stabilność. W Licheniu zaczęły się warsztaty „Ars Celebrandi”
W czwartek, 2 lipca 2026 r., w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ruszyła 13. edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”. Te jedyne w swoim rodzaju warsztaty poświęcone tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. Są przeznaczone dla kapłanów, ministrantów oraz śpiewaków kultywujących chorał gregoriański.
Warsztaty „Ars Celebrandi” w Licheniu odbywają się za zgodą ordynariusza diecezji włocławskiej, ks. bpa Krzysztofa Wętkowskiego. Są organizowane przez Fundację Ars Celebrandi i Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików Foederatio Internationalis Una Voce. Ich kadrę stanowią osoby wywodzące się z diecezjalnych duszpasterstw tradycji łacińskiej. Co więcej, posiadają one patronat medialny renomowanych polskich mediów katolickich, takich jak Radio Maryja i Telewizja Trwam, Przewodnik Katolicki, Rycerz Niepokalanej, Pastores, portal Liturgia.pl (Dominikański Ośrodek Liturgiczny) i misyjne.pl, a także międzynarodowego bloga liturgicznego Rorate Caeli.
Podczas warsztatów można opanować wszelkie umiejętności potrzebne do celebrowania Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim oraz godzin brewiarzowych (Boskiego Oficjum), nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów.
„Uwagę zwraca fakt, że w «starej Mszy św.» jest bardzo wiele elementów wciągających wiernych do aktywnego uczestnictwa: przyklęknięcia, skłony, wykonywanie licznych znaków krzyża, modlitewne dialogi z kapłanem. Człowiek modli się całym ciałem” – mówi Tomasz Olszyński, prezes Fundacji Ars Celebrandi, organizator warsztatów.
„Zresztą ten dynamizm i aktywny udział wiernych nie ogranicza się do samej liturgii. Nasze warsztaty zrodziły się jako oddolna inicjatywa świeckich z różnych stron Polski, którzy pragnęli kształcić się w praktyce liturgicznej. I świeccy nadal te warsztaty przygotowują: przywożą paramenta, ustawiają i dekorują ołtarze, zajmują się całą stroną organizacyjną. Mówiąc szerzej, także duszpasterstwa tradycji łacińskiej w Polsce, które dzięki życzliwości polskich biskupów istnieją dziś praktycznie w każdej diecezji w kraju, powstawały w wyniku inicjatyw i próśb katolików świeckich i to na nich wciąż spoczywa wiele trudu koniecznego do ich działania” – wyjaśnia.
Tegoroczne warsztaty gromadzą 170 osób z Polski i zagranicy, w tym z Niemiec, Słowacji, USA i Włoch. Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, a najstarszy – 73. Dominuje młodzież męska uczestnicząca w zajęciach dla ministrantów. Młodzi uczą się na nich pobożności i miłości do liturgii. Nic więc dziwnego, że w ciągu 13 lat istnienia warsztaty „Ars Celebrandi” dostarczyły Kościołowi kilkadziesiąt powołań kapłańskich, przede wszystkim do seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce.
„Ars Celebrandi” to jednak nie tylko zdobywanie umiejętności na wykładach i zajęciach praktycznych, lecz także rekolekcje służące pogłębianiu formacji duchowej. Część uczestników co roku traktuje te warsztaty jako prywatne rekolekcje, uczestnicząc jedynie w celebracjach liturgicznych. A jest ich wiele i są różnorodne: Msze święte w rycie rzymskim i dominikańskim oraz tzw. Msze polskie ze śpiewem dawnych pieśni nabożnych, nieszpory gregoriańskie i ludowe oraz inne godziny brewiarzowe, nabożeństwo pierwszopiątkowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, wieczorny apel różańcowy i procesja ku czci Matki Bożej Licheńskiej, które odbywają się w sanktuarium licheńskim w każdą sobotę. Odprawione też zostaną dwie Msze requiem: za Antoniego Kazimierza Ostrowskiego – arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski oraz biskupa włocławskiego w latach 1763-1776, a także za zmarłych pochowanych na miejscowym cmentarzu, z procesją stacyjną. Kazania rekolekcyjne, poświęcone sakramentowi pokuty i pojednania, będzie głosił ks. Dawid Karaś z Radomskiego Środowiska Tradycji Katolickiej.
Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu potrwają do czwartku, 9 lipca br.
13. warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”





