fot. pixabay.com

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych uczciła 45-lecie swojego istnienia

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile obchodzi 45. rocznicę powstania. Działające przy Dyrekcji Centrum Promocji otrzymało imię wybitnego naukowca, prof. Jana Szyszko.

Z pilskim nadleśnictwem prof. Jan Szyszko związał swoje naukowe życie. Stworzył w Tucznie terenowy ośrodek badawczy, gdzie pod jego okiem szkoliły się kolejne pokolenia leśników zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju; zgodnie ze słowami „Czyńcie sobie ziemię poddaną” – wspominała żona śp. profesora, Krystyna Szyszko.

– Mąż zawsze mówił jest nauka, jest prawo, jest dekalog. Jak się zgodnie z tymi zasadami postępuje, żyje w prawdzie, w prawdzie naukowej, zgodnie z dekalogiem, to prędzej czy później okaże się, że miało się rację – podkreśliła Krystyna Szyszko.

Śp. prof. Jan Szyszko traktował lasy jako dobro narodowe. Powtarzał, że Lasy Państwowe to podstawa niepodległości. Imieniem prof. Jana Szyszko nazwane zostało działające przy dyrekcji Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj Zamek – mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Bartosz Michał Bazela.

– To symboliczne działanie oddaje hołd nie tylko osobie wybitnego naukowca, ale przede wszystkim pasjonata i obrońcy przyrody. Jego praca, zaangażowanie i naukowe spojrzenie na lasy pozostawiły trwały ślad historii, dziedzictwa przyrodniczego – akcentował Bartosz Michał Bazela.

Dzięki jego pracy Lasy Państwowe nieustannie się rozwijają. Leśnicy kontynuują jego misję. Stoją na straży piękna i bogactwa lasów, choć mierzą się z zarzutami o brak wiedzy i nieekologicznie podejście.

– To co, robimy to jest ważne, to jest bardzo ważne dla Polski i polskiej przyrody, bo nikt inny nie potrafi się zająć polskimi lasami tak, jak polscy leśnicy – zaznaczył Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Środowe uroczystości w Pile wpisują się w 100-lecie istnienia Lasów Państwowych. O Boże Błogosławieństwo dla leśników oraz w intencji zmarłych sprawowana była uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej i homilię wygłosił duszpasterz leśników, ks. bp Tadeusz Lityński.

– Niech wasza miłość do przyrody, wasza służba codzienności w pełnieniu obowiązków zawodowych będzie odważnym świadectwem wobec tych, którzy zarzucają wam brak wiedzy, brak doświadczenia zawodowego, chciwość, prywatę i wiele innych negatywnych cech – mówił ks. bp. Tadeusz Lityński.  

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj