fot. pixabay.com

Chiny: emisja CO2 wzrosła o 10 proc. mimo ambitnych celów związanych z energią odnawialną

Emisja CO2 w Chinach wzrosła o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r. – pisze w środę portal Al-Dżazira na podstawie danych brytyjskiej organizacji Carbon Brief. Obecnie Chiny, które zobowiązały się, że do 2060 r. osiągną neutralność węglową, odpowiadają za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ambitne cele chińskiej energetyki napotykają na znaczne przeszkody – komentują analitycy.

Szacuje się, że emisje CO2 w Chinach wzrosły o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r., przekraczając o ok. 1 proc. rekordowy poziom z 2021 r. – piszą autorzy raportu. Wówczas Chiny wypuściły do atmosfery rekordowe 11,47 miliarda ton CO2.

To więcej niż USA, UE i Indie łącznie – wynika z danych Global Carbon Budget 2022.

W 2022 r. w Chinach odnotowano 15-procentowy wzrost produkcji prądu z węgla, co nie wynika z rosnącej konsumpcji prądu (ta wzrosła o 5 proc.), a ze zmniejszonej ilości energii pochodzącej z hydroelektrowni w wyniku suszy w trzecim kwartale ubiegłego roku i utrzymujących się od tego czasu niskich opadów deszczu – podaje Carbon Brief.

Oczekuje się, że duża zależność chińskiej gospodarki od węgla utrzyma się w nadchodzących latach. W Chinach obecnie trwa budowa lub wydano pozwolenia na powstanie elektrowni węglowych o łącznej mocy 243 GW.

Z drugiej strony Chiny są liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Dane rządowe wskazują, że obecna moc elektrowni wiatrowych i słonecznych mogłaby zaspokoić ok. 30 proc. krajowego zapotrzebowania.

Jednak „istnieje znaczna luka między tym, ile energii można wygenerować na papierze, a tym, ile można faktycznie wykorzystać” – pisze Al-Dżazira. 94 proc. chińskiej populacji mieszka na południu i wschodzie państwa, a farmy wiatrowe i solarne znajdują się w słabo zaludnionych zachodnich regionach kraju.

Choć cele związane z energią odnawialną są ambitne, napotykają na znaczne przeszkody, w tym przestarzałą sieć energetyczną i ciągłe wyzwania związane z magazynowaniem energii – oceniają analitycy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl