fot. PAP/EPA

Jest porozumienie pomiędzy USA a Kanadą i Meksykiem ws. ceł i chińskiej stali

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zawarły porozumienie z Kanadą i Meksykiem ws. zniesienia ceł na import stali i aluminium z tych krajów.

Waszyngton ma znieść taryfy na kanadyjskie i meksykańskie metale w ciągu 48 godzin. W zamian Ottawa i Meksyk podejmą kroki, by uniemożliwić eksport chińskiej stali do Stanów Zjednoczonych przez te państwa.

Porozumienie to pozwoli też na ratyfikację zmodyfikowanej umowy NAFTA przez Kongres; jak dotąd przewodniczący senackiej komisji finansów, republikanin Chuck Grassley, powtarzał, że nie zaaprobuje nowych umów handlowych, dopóki prezydent Donald Trump nie zniesie taryf na stal i aluminium z Kanady i Meksyku.

W marcu 2018 roku D. Trump nałożył cła na ważnych partnerów handlowych USA, w tym Unię Europejską i Japonię oraz Chiny. Decyzja prezydenta była krytykowana nawet przez jego partię, ponieważ oznaczała, że Waszyngton zmierza do wojny handlowej, którą jednocześnie na wielu frontach.

Piątkowe porozumienie – jak pisze dziennik „The Hill” – zmniejszy naciski polityczne na Trumpa, by złagodził spory handlowe z sojusznikami i podjął z nimi współpracę, by w ten sposób zwiększyć presję na Chiny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl