fot. PAP/Grzegorz Michałowski

M. Morawiecki w Łodzi: Żadnych odszkodowań

Premier Mateusz Morawiecki wykluczył wypłatę jakichkolwiek odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody – podkreślił. Sprawa roszczeń ma związek z amerykańską ustawą 447.

Szef polskiego rządu, podczas łódzkiej konwencji PiS, przypomniał zbrodnie, jakich dokonali na polskich obywatelach Niemcy w czasie II wojny światowej. Mówił też o grabieży majątku, który – jak dodał – być może jeszcze znajduje się w niemieckich domach.

W tym kontekście Premier nawiązał do pojawiających się głosów mówiących o wypłacie przez Polskę odszkodowań.

– Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo (jej) nie będzie, jak (długo) będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Bo gdyby kiedykolwiek do tego doszło (…), do tej strasznej niesprawiedliwości, kiedy zamienieni zostaliby kat i ofiara, urągałoby to jakimkolwiek elementarnym zasadom prawa międzynarodowego. Ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. I dlatego nigdy na to nie pozwolimy – zaznaczył szef Rady Ministrów.

Część posłów opozycji domaga się od rządu ochrony polskiej własności.  Rząd, ale także przedstawiciele kancelarii prezydenta, zapewniają że nie ma podstaw, by dochodzić w Polsce roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl