fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Premier M. Morawiecki uda się do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne

Premier Mateusz Morawiecki dziś i jutro będzie przebywał w szwajcarskim Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Szef rządu spotka się m.in. z przedstawicielami największych globalnych firm technologicznych.

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne będzie poświęcone najważniejszym problemom, m.in. wojnie na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmianom klimatu i kryzysom ekonomicznym. W spotkaniu weźmie udział blisko 2,5 tys. osób, w tym polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Wśród gości trwającego do czwartku Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej; Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO; Kristalina Georgiewa, szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

„Co do spotkań w Davos, na forum międzynarodowym spotkam się tam z liderami największych światowych korporacji (…). Będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób przyciągnąć do Polski kolejne wysoko zaawansowane inwestycje. Będziemy także rozmawiali o tym, jak złagodzić wielkie napięcia inflacyjne wywołane przez Władimira Putina” – mówił szef polskiego rządu.

Piotr Müller, rzecznik rządu, wskazał, że premier Mateusz Morawiecki weźmie udział m.in. w licznych spotkaniach z przedstawicielami największych światowych firm technologicznych.

„Premier będzie uczestniczył w otwarciu Domu Polskiego w Davos, a także otworzy organizowany tam 24 maja br. panel pt. »What it Takes to Attract New Investors to CEE?«” – poinformował.

Rzecznik polskiego rządu zwrócił uwagę, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego przywódcy omówią zagadnienia dotyczące współpracy globalnej, pomocy humanitarnej oraz środków zmierzających do przywrócenia równowagi gospodarczej. Uczestnicy będą dyskutować na tematy bezpieczeństwa żywnościowego i klimatycznego, transformacji przemysłu, innowacji oraz cyberbezpieczeństwa.

Zaznaczył, że oprócz szefów państw na szczyt przybędzie także prawie 100 przedstawicieli start-upów i przedsiębiorstw typu scale-up z branży technologicznej i biznesowej. Społeczeństwo obywatelskie będzie reprezentowane przez ponad 200 liderów organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, środowisk akademickich i organizacji pracowniczych. Impreza w formie stacjonarnej organizowana jest po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Spotkania światowych przywódców i liderów biznesu odbywają się w szwajcarskim kurorcie od 1971 roku. Tegoroczny szczyt w Davos planowany był na styczeń, jednak obrady przeniesiono w grudniu na nieokreślony termin z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wariantem koronawirusa Omikron.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl