M. Morawiecki: Polska pozytywnie ocenia dotychczasowe rezultaty rozmów o Brexicie

Polska ocenia pozytywnie dotychczasowe rezultaty negocjacji w sprawie Brexitu – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Mateusz Morawiecki, który rano przybył do Brukseli na szczyt unijny podkreślił, że jednym z głównym tematów szczytu będzie Brexit.

„W zakresie Brexitu jesteśmy dzisiaj pozytywnie zbudowani tymi dotychczasowymi rezultatami negocjacji. Nasze dwa podstawowe postulaty dotyczące naszych obywateli – obywateli Polski, o których musimy dbać – a także tematy finansowe, zostały pozytywnie zaadresowane. Uważamy, że jest to dobry kierunek działań” – powiedział premier.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu, dając tym samym unijnym przywódcom możliwość otwarcia drugiej fazy negocjacji, dotyczącej przyszłych relacji handlowych między stronami. Londyn i Bruksela zapewniają, że prawa obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w UE będą chronione.

W piątek szefowie państw i rządów spotkają się w gronie 27 krajów, bez Wielkiej Brytanii. Unijna „27” ma ocenić, czy postęp w dotychczasowych negocjacjach w sprawie Brexitu jest wystarczający, by można było przejść do drugiej fazy rozmów.

PAP/RIRM

drukuj